Nesreča v rudniku Velenje

V velenjskem premogovniku sta v jamo vdrla voda in mulj.
Prikaži več
Estrada

Balzam ali maslo? Ustnicam je vseeno!

M. B., Zvezde
7. 3. 2019, 12.01
Deli članek:

Pravilna skrb za ustnice je zelo pomembna. S čim jih negovati?

Dreamstime
Pomembno je, da ustnice redno vlažimo in ščitimo pred negativnimi vplivi iz okolja.

Ustnice so eden najobčutljivejših delov obraza. Koža na njih je tanka, nagnjena k vnetjem, pokanju, izsušenosti, na njej se rad razbohoti herpes, skratka, je magnet za težave. Zato je toliko pomembnejša pravilna skrb za ustnice, predvsem z balzami ali masli. Svetujemo, kdaj uporabiti katere in kakšna je razlika med njimi.

Petnajst tisoč gibov dnevno

Ustnice so najbolj izpostavljeni del obraza in tudi zelo obremenjene, saj na dan naredijo do petnajst tisoč različnih gibov. Koža ustnic je sestavljena pretežno iz sluzaste membrane, ki ima bistveno manj oljnih žlez kot koža po telesu, je tanka, nenehno izpostavljena mrazu, vetru in soncu, zato vlaga iz nje hitro izpari. Takrat se ustnice izsušijo, v nadaljnji stopnji se začnejo tudi luščiti, pokati, naraste možnost vnetij, okužb in pekoče bolečine. Zato je pomembno, da ustnice redno vlažimo in ščitimo pred negativnimi vplivi iz okolja.

Pomoč

Predvsem je treba piti veliko tekočine (od šest do osem kozarcev vode na dan), kajti suhe in razpokane ustnice so kazalec, da je telo dehidrirano. Skušajmo se zadržati, da bi ustnice vlažili s slino – ta morebiti res ponuja hiter občutek olajšanja, vendar ko izhlapi, postanejo ustnice še bolj suhe kot prej, agresivni prebavni encimi v slini pa dodatno načnejo poškodovano kožico.

- Ustnicam raje občasno privoščimo nežno ščetkanje s krtačko, s katero najlažje odstranimo odmrle celice, ali pa jim pripravimo nežen piling iz sladkorja. Z belimi kristali jih nežno zmasiramo, nato pa speremo z mlačno vodo – in spet bodo polne življenja.

- Od drugih domačih rešitev najbolj priporočamo med, ki vlaži in celi. Deluje protibakterijsko in tako preprečuje okužbe ustnic. Med lahko nanje nanesemo pred spanjem ali pa ga uporabimo podnevi za pol ure. Nadalje so za nego ustnic nepogrešljivi še olivno olje, ki je izjemno vlažilno in bogato z antioksidanti, aloe vera v gelu, ki hladi in pomiri, ter karitejevo maslo, ki deluje hranilno, podobno kot koži lastna maščoba.

- Dober trik za nego ustnic pa je tudi zamenjava zobne kreme. Umetne kreme za čistočo ustne votline namreč vsebujejo veliko umetnih dodatkov in barvil, s katerimi lahko izzovejo alergične reakcije in povzročajo razpoke na sluznici in ustnicah. Boljše so naravne različice zobnih krem ali pa si preprosto očistimo zobe z vodo in sodo bikarbono.

- Najpomembneje pa je, da ustnicam vsakodnevno privoščimo balzam ali maslo (z UV-zaščito), ki ga nanašamo večkrat dnevno.

Kakšna je razlika med balzamom in maslom?

Razlika med balzamom in maslom ni velika, saj oba pomagata vlažiti, lajšata razpokanost in preprečujeta izsuševanje.

- Masla so mehkejše teksture, vsebujejo več maščob (masla ali olj), manj drugih sestavin, njihovo učinkovanje je bolj vlažilno in dolgotrajnejše. Maslo je zato primerno, kadar imamo zares zelo suhe in razpokane ustnice.

- Po drugi strani pa so balzami za ustnice lažji, običajno vsebujejo čebelji ali karnauba vosek ter še druge sestavine. Komercialno najbolj prodajani bazami so sestavljeni še iz kafre, cetil alkohola, lanolina, parafina in petrolatov. Nekateri vsebujejo tudi barvila, okuse, dišave, fenol, salicilno kislino in zaščitni faktor proti UV-žarkom.

- Balzami načelno dobro ščitijo ustnice pred mrzlim vremenom, soncem in vetrom, vseeno pa za nekatere velja ravno nasprotno – da še bolj izsušijo ustnice in jih je treba pogosteje nanašati. Če na ustnicah ne čutimo nobenega olajšanja po nanosu balzama ali se moramo z njim nenehno mazati, je to znak, da ne opravlja svojega dela in da ga je najbolje zamenjati z drugim, ki vsebuje drugačne sestavine.

Dreamstime
Razlika med balzamom in maslom ni velika, saj oba pomagata vlažiti, lajšata razpokanost in preprečujeta izsuševanje.

Previdno pri nakupu!

Pri nakupu masla ali balzama bodimo pozorni, da vsebuje čim več hranilnih sestavin, kot so karitejevo, kokosovo in mangovo maslo, olje jojobe ali čebelji vosek ter obvezno tudi zaščitni faktor zoper UV-žarke. Izogibajmo pa se izdelkom z dražečimi sestavinami, na primer mentolom, oljem poprove mete ali evkaliptovim oljem, saj tanko kožo ustnic le po nepotrebnem razdražijo in povzročijo pekoč občutek. Nepriporočljive so še naslednje sestavine:

- Triundecanoin: lahko draži oči, kožo in dihala.

- Oktil metoksicinamat (ethylhexyl methoxycinnamate), oksibenzon (oxybenzone), homosalat: gre za zaščitne filtre, ki lahko povzročajo hormonske motnje in povečujejo tveganje za nastanek kožnega raka.

- TMPTA (trimethylolpropane triacrylate): na koži ustvari prevleko, uporablja se tudi pri izdelavi plastičnih prevlek, barvil in lepil.

- Propilparaben (propylparaben): konzervans, ki lahko draži kožo in povzroči hormonske motnje.

- Holesteril (cholesteryl): vosek, ki lahko draži kožo, oči, nos in grlo ter povzroči srbečico.

- Saharin: sladilo, ki je lahko rakotvorno, povezujemo ga z rakom mehurja.

- Bis-diglyceryl polyacyladipate-2: ustnicam daje sijaj in je osnovna sestavina najlona.

- Limonen: dišava in pogost alergen, povzroča lahko nastajanje tumorjev in težave z zanositvijo.

Objavljeno v reviji Zvezde št. 9, 27. 2. 2019.