Estrada

Bolečin v prsnem košu ne bi smeli ignorirati!

Tea Dečman, Novice Svet24
6. 3. 2019, 14.01
Posodobljeno: 19. 8. 2024, 12.58
Deli članek:

Bolečina v prsih ali angina pektoris nastopi, če srčna mišica ne dobi dovolj s kisikom obogatene krvi. Hudo stiskanje lahko izžareva v hrbet, čeljust, ramena, vrat ali roke.

Profimedia
Pogosta simptoma te bolezni sta tudi zadihanost in utrujenost.

Srčna mišica potrebuje za normalno delovanje kisik. Z njim jo oskrbuje kri, ki priteka v srčno mišico po koronarnih arterijah. Če se arterije ožijo zaradi ateroskleroze, dobiva srčna mišica vse manj krvi in kisika. Vse skupaj poslabša še visok krvni tlak, ki pospeši bitje srca, kajti hitreje ko srce dela, več kisika potrebuje. Ko srce več ne more normalno biti, začutimo bolečino za prsnico, ki traja od ene do pet minut. Imamo neprijeten občutek stiskanja, tiščanja, tesnobe, pritiska in teže na prsnico, ki se lahko širi po rokah vse do leve polovice obraza, mnogi ga čutijo tudi v tilniku in levi lopatici.

Srce kliče na pomoč!

Tako imenovana stabilna angina pektoris, ki jo je mogoče predvideti in povsem popusti, če obmirujemo in vzamemo zdravila, še zdaleč ni tako nevarna kot njena nestabilna različica. Slednja se pojavi celo med mirovanjem, ob povsem normalnem pulzu in krvnem tlaku, povzroča pa jo nevarno zoženje koronarne arterije, lahko celo krvni strdek, ki pa žilo enkrat ovira ali ne. V takem primeru lahko pride celo do srčnega infarkta oziroma nenadne smrti zaradi motnje srčnega ritma. Zato je treba vsakogar, ki ga stiska v prsnem košu, vzeti zelo resno in mu priskrbeti zdravniško prvo pomoč. Šele ko zdravnik preveri, kaj nam ima želi srce povedati, lahko angino pektoris »oskrbimo« sami.

Thinkstock Photos
Napade angine pektoris lajšamo in preprečujemo z zdravim načinom življenja.

Obvod in zdravila

Ker so vzrok za angino pektoris zožene arterije, lahko kirurg arterije razširi s posebnimi balonskimi katetri, lahko jih očisti ali premosti zamašeno arterijo s pomočjo obvoda (angleško pravimo temu bypass). Poleg tega napade angine pektoris lajšamo in preprečujemo z zdravim načinom življenja in z zdravili. Vsi bolniki s stabilno angino pektoris lahko vsak dan pojedo majhen odmerek acetilsalicilne kisline.

Nenadni napadi

Zelo pogosto sprožijo napad telesni ali duševni napor, mraz, pa tudi obilen obrok ali živahen spolni odnos. Po vzetem zdravilu in mirovanju bolečina popusti.

Obvladujmo bolezen

Zanimivo je, da mnogi bolniki z angino pektoris sčasoma že dobro vedo, kdaj jim preti napad, zato se mu lahko naučijo izogibati. Še prej pa je seveda treba poskrbeti za zdravo srce.

Objavljeno v časniku Novice Svet24 št. 52, 5. 3. 2019.