Gobice konjac so zadnja leta počasi, a zanesljivo našle pot na police drogerij in parfumerij. Večinoma okrogle oblike na prvi pogled spominjajo na plovec, in ne na izdelek, ki bi ga človek lahko uporabljal za obraz. A ko se čvrsta gobica napolni z vodo, postane nežna in mehka, zato ni nenavadno, da jo azijske ženske že stoletja uporabljajo za nego kože.
Kaj je?
Zaradi svoje fine zgradbe je gobica konjac dobra alternativa za čiščenje obraza in kot nadomestek pilinga. Ker je prijazna koži, je posebno primerna za občutljive tipe, suho kožo ter tudi tiste, ki so nagnjeni k mozoljem ali nevrodermitisu, saj čisti na naraven način, brez kemije.
Gobico uporabljamo namesto gelov in losjonov za čiščenje ali v kombinaciji z njimi, vendar moramo v slednjem primeru paziti na odmerjanje: zaradi gobice se izdelek bolje peni in ga potrebujemo manj kot običajno.
Iz česa je?
Gobica konjac je stoodstotno naravna, narejena iz vlaken gomolja azijske rastline konjac. Gomolj spominja na ingverjevo korenino ter ga v Aziji že več kot 1500 let uporabljajo za prehrano in nego kože. Da izdelajo gobico, je najprej treba gomolj konjaca zmleti v moko in skuhati. Pri tem se vlakna povežejo v porozno penasto strukturo, ki ima samo pozitivne lastnosti: bogata je z vlago, alkalna in tako uravnava kislost kože. Je brez kemikalij, umetnih barvil, aditivov in dražilnih snovi, njena mrežasta struktura iz rastlinskih vlaken nežno masira kožo, spodbuja mikrocirkulacijo in rast novih celic.
Rdeča, zelena, črna: pomen posameznih barv
Sicer pa so gobice konjac na voljo v več različicah, ki se razlikujejo po obliki in barvi. Do barvnih odtenkov prihaja zaradi postopka izdelave in dodatkov: čista gobica konjac je bela in primerna za vse tipe kože, medtem ko je sivi gobici dodano aktivno oglje ter je zato idealna za nečisto kožo. Zelena gobica vsebuje dodatek zelenega čaja ali aloe vere ter je prava izbira pri mešani koži, za zrelo in utrujeno kožo pa se priporoča uporaba rožnate gobice, ki vsebuje francosko rdečo glino, za katero vemo, da pospeši prekrvitev, omili gube in učvrsti kožo.
Pravilna uporaba
In kako gobico konjac pravilno uporabljati? Ker je v suhem stanju trda kot kamen, jo je najprej treba nekaj minut mehčati v vodi, da se popolnoma navlaži. Če imate na obrazu ličila, jih najprej odstranite s primernim čistilnim sredstvom, saj gobica ne more odstranjevati zlasti vodoodpornih ličil in trdovratnih barv. Nato z gobico v krožnih gibih gladite po koži, da odstranite odmrle kožne celice, ostanke ličil, umazanijo in znoj. Po uporabi jo temeljito sperite, nežno ožemite in pustite, da se posuši. Gobica je uporabna približno tri mesece. Opazili boste, da se počasi razkraja, in takrat je čas za nakup nove, staro pa lahko odvržete na kompost, saj je popolnoma razgradljiva.
Morda niste vedeli?
- Gomolj konjac je zelo bogat z vlago, njegova vlakna imajo najvišjo znano kapaciteto vezave vode med vsemi naravnimi izdelki: veže lahko petdesetkratno količino vode lastne teže.
- Rastlino konjac v Aziji uporabljajo tudi za prehrano. Gobice konjac pa niso užitne, zato jih raje ne poskušajmo pojesti. Namenjene so zgolj za kozmetiko.
- Gobica konjac vsebuje veliko dobrot za kožo: poleg vode, beljakovin in ogljikovih hidratov še lipide, natrij, kalij, magnezij, železo, fosfor, baker, maščobne kisline, folne kisline, cink in tudi vitamine A, B1, B2, B6, B12, C, E in D.
- Glede na našteto ni prav nič nenavadno, da tudi najslavnejše hollywoodske dive uporabljajo gobico konjac kot del vsakodnevne negovalne rutine. Med njimi naj omenimo Angelino Jolie, Victorio Beckham in Mirando Kerr. Tudi vizažisti slavnih radi sežejo po tem naravnem pripomočku, s katerim ustvarijo brezhibno gladko kožo na manekenkah, zlasti pred fotografskimi seansami.