Ste vedeli, da obstaja pomlajevalno sredstvo, ki ga je uporabljala že Kleopatra in je zadnje čase vedno bolj priljubljen? Res je! Nekatere vrste mlečnih in sadnih kislin lahko temeljito obnovijo vašo kožo in poskrbijo za vidno pomlajen videz. Kleopatra se je tako na primer kopala v kislem mleku, ki je bogat izvor laktične kisline. V današnji kozmetiki te kisline imenujemo alfa hidroksi ali AHA kisline, ki jih proizvajalci kozmetike neredko dodajajo v izdelke za nego kože. K AHA kislinam prištevamo tudi glikolno kislino, ki jo najdemo v sladkornem trsu, malično kislino, katere glavni vir so jabolka in hruške, citronsko kislino iz pomaranč in limon ter tartarično kislino, ki jo vsebuje grozdje. V kozmetiki pa se med AHA kislinami največkrat uporabljata ravno glikolna in laktična kislina, ki je bila najljubša tudi Kleopatri. Ti dve vrsti kislin namreč veliko bolje prehajata v kožo kot druge.
Če želite svojo kožo pomladiti s kislinami, je bistvenega pomena, da za to poskrbijo strokovnjaki. Zato se pred uporabo vedno posvetujte s kozmetičarko ali dermatologom, postopek pa opravite v kozmetičnem salonu ali v za to specializiranih ambulantah, kadar gre za uporabo večjih koncentracij, kar štejemo že za kemični piling. Če se vam koža po uporabi AHA kislin začne luščiti, se nikar ne čudite. To je normalen proces, saj je ravno namen AHA kislin ta, da odstranijo odmrle celice in obnovijo povrhnjico. Ko je proces zaključen, je koža vidno bolj navlažena, poleg tega se na njej zmanjšajo poškodbe, ki jih je povzročilo sonce. In kar vas bo najbolj razveselilo, omili se vidnost gub na vašem obrazu.
Kot vsak kozmetični izdelek imajo lahko tudi AHA kisline nekatere stranske učinke. V zakup moramo vzeti, da je to, kar dajemo na svojo kožo, kislina. Kar pomeni, da lahko povzroči pekoč občutek, rdečico, srbečico, v redkih primerih pa celo brazgotine. Močno se poveča občutljivost za sonce, zato je pomembno, da si obraz po uporabi namažete z visokim zaščitnim faktorjem, da ne pride do sprememb pigmentacije. Ravno zato se postopek z AHA ali BHA kislinami vedno izvede v jesenskem, zimskem ali zgodnjem pomladanskem času, ko je sevanje UV-svetlobe bistveno manjše.
Kot smo že omenili, poznamo tudi beta hidroksi ali BHA kisline, pri katerih obstaja le ena vrsta, to je salicilna kislina. Beta hidroksi kisline se uporabljajo predvsem pri mastni in nečisti koži. Razlika je ta, da tovrstne kisline raztapljajo maščobo, ki maši obrazne pore. Kislina prodre v pore ter razgradi maščobe in umazanijo, ki se je nakopičila v porah. Tako preprečuje nastajanje ogrcev, nečistoč, mozoljev in posledično tudi aken. BHA kisline delujejo tudi protivnetno in protibakterijsko, izjemen rezultat pa dajejo pri težavah z rozaceo. BHA kisline se na trgu dobijo tudi v prosti prodaji, vsakodnevna uporaba pa lahko temeljito spremeni videz in stanje vaše kože.
Kako pogosto uporabljati AHA in BHA kisline?
Žal je za odgovor na to vprašanje treba vložiti kar nekaj truda. Seveda prepogosta uporaba kislin lahko privede do težav, kot smo jih omenili že prej. Če vaši koži nekaj ne bo ugajalo, boste to občutili. Odvisno je tudi, kakšen je tip vaše kože. Pri debelejši koži je treba postopek opraviti pogosteje, kot če imate tanko kožo. Nikakor ni priporočljivo uporabljati kislin več kot enkrat na dan. Je pa res, da se bo z odstranjevanjem plasti odmrlih celih na povrhnjici vaše kože občutno izboljšala tvorba kolagena in elastina.