Še eno leto ga loči do polstoletnega jubileja v letu 2019, ko bo ponovno na nogah tudi mesto, saj bo vabilo že na svojo 1950-letnico. Jubilejna festivalska zgodba bo nekaj posebnega tudi zato, ker bodo trge in ulice starega mesta ponovno zasedli ansambli tako kot že nekoč v prvih letih festivala, ko mesto več dni ni spalo, toliko je bilo v njem glasbe in veselja.
Tako stroka kot občinstvo sta enotnega mnenja, da je bil letošnji festival, ki je v enem večeru združil tekmovalni večer in Večer spominov – odštevanje do abrahama s predstavitvijo festivalskih uspešnic četrtega desetletja v obdobju 1999–2008, eden najlepših večerov narodno-zabavne glasbe, ki ga je z odličnimi nastopi sestavilo deset ansamblov v tekmovalnem delu in deset tistih, ki so festivalsko dogajanje soustvarjali v njegovem četrtem desetletju.
Televizijske oddaje o 49. festivalu NZG Ptuj 2018
TVS 1, petek, 21. septembra 2018, ob 20. uri – prvi del (75 minut), ponovitev 23. septembra ob 13.25;
TVMB, sobota, 22. septembra 2018, ob 20. uri – prvi del (75 minut), ponovitev 23. septembra ob 16.30;
TVS 1, petek, 28. septembra 2018 ob 20. uri – drugi del (75 minut), ponovitev 30. septembra ob 13.35;
TVMB, sobota, 29. septembra 2018, ob 20. uri – drugi del (75 minut), ponovitev 30. septembra ob 16.30.
V tekmovalnem delu, ki sta ga vodila Natalija Škrlec in Marjan Nahberger, so s po eno skladbo, polko ali valčkom, nastopili ansambli Boršt, Blaža Hutevca, Zadetek, Škorpijoni, Opoj, Hozentregarji, Vražji muzikanti, Frajerke, Klateži in S.O.S. kvintet. V festivalsko preteklost pa so nas pod vodstvom Domna Hrena popeljali Mladi Dolenjci, Štrk, Slovenski zvonki (namesto ansambla Ptujskih pet), Modrijani, Euro kvintet (namesto ansambla Vitezi Celjski), Ekart, Strici, Pogum, Spev in Novi spomini. V revialnem delu je nastopil ansambel Petra Finka.
49. festival je prinesel nekaj novosti: izbor naj viže četrtega desetletja s spletnim glasovanjem, spletno glasovanje je prineslo tudi polovico točk pri izboru zmagovalne skladbe 49. festivala, drugo polovico pa so prispevali gledalci na minoritskem dvorišču, ki je tokrat pokal po šivih, toliko je bilo obiskovalcev oz. podpornikov posameznih ansamblov; ti so letos nastopili le z eno tekmovalno skladbo. Na večeru spominov, ki je sledil tekmovalnemu delu, pa so se zmagovalci festivalskih večerov četrtega desetletja predstavili s po dvema skladbama: z nagrajeno ptujsko, drugo pa so si izbrali sami. Razveseljivo je, da je iz tistega obdobja aktivna še večina ansamblov, ansambel Strici, ki sicer več ne nastopa skupaj, pa se je sestavil samo za ta večer.
Povsem nova pa je bila letos tudi strokovna komisija festivala, ki jo je vodil Igor Podpečan ob pomoči Janje Ulaga, Petra Finka in Franca Šegovca, legende med slovenskimi narodno-zabavnimi glasbeniki. Komisija ni imela lahkega dela, izbirati je morala med tremi odličnimi kvinteti in sedmimi nekvintetovskimi zasedbami ('ostalimi' zasedbami), ki se v kakovosti niso dosti razlikovale v pevski in instrumentalni zasedbi. Med kvinteti je slavil S.O.S. kvintet, prejel je orfeja in nagrado Term Ptuj, med ostalimi zasedbami je zmagal ansambel Zadetek, prejel orfeja in nagrado Kmetijske zadruge Ptuj. Koreno plaketo za izstopajočo pevsko izvedbo si je letos prislužila pevka Ingrid Kralj iz ansambla Blaža Hutevca; nagrado je prispevalo podjetje TMD Invest.
Najboljše besedilo letošnjega festivala je po oceni komisije, ki so jo sestavljali Liljana Klemenčič, Jože Šmigoc in Franci Smrekar, napisal Prlek Matej Trstenjak (nagrada podjetja Anpro tehnik) z naslovom Kot reka svobode, ki ga je navdihnil ansambel Boršt; ta je domov odnesel tudi nagrado za zmagovalno vižo 49. festivala s tem naslovom. Ansambel Mladi Dolenjci pa je zmagal po spletnem glasovanju na večeru spominov s skladbo Nisem pozabil, s katero je na ptujskem festivalu zmagal leta 1999. Skupaj je v obeh spletnih glasovanjih v okviru 13 radijskih postaj bilo oddanih okrog osem tisoč glasov.
Festival NZG Ptuj 2018 so omogočili: Jagros, d. o. o., MO Ptuj, Zavarovalnica Sava, d. d., Kmetijska zadruga Ptuj, Terme Ptuj, ZRS Bistra Ptuj, Anpro tehnik, d. o. o., TMD Invest, Zerox, Original harmonika Rutar, PM Ptuj–Ormož, Tiskarna Ekart, Spodnje Jablane 19, Cirkovce, Občina Hajdina, Občina Markovci, VW Dominko, d. o. o., Zadružni trg 8, Ptuj, Avto hiša Terbuc, d. o. o., Dornava, Občina Starše, Občina Kidričevo, Občina Majšperk, Občina Juršinci, Naitors, d. o. o., Hardek 34 g, Ormož, Občina Cirkulane, Občina Dornava, Občina Videm, Občina Podlehnik, Občina Gorišnica, Gostilna Muršič pri Deta centru Ptuj, AH PA, d. o. o., Ormoška 23, Ptuj, Zlatarna Divjak, Darko Divjak, s. p., Trstenjakova ulica 5, Ptuj, Miran Krajnc – Miral, Komunalno podjetje Ptuj, d. o. o., in Javne službe Ptuj, d. o. o.
Družba Radio–Tednik Ptuj kot glavni organizator festivala v sodelovanju RTV Slovenija – Regionalnim centrom Maribor in agencijo Geržina Videoton že snuje 50. festivalsko zgodbo, ki bo presežek vseh dosedanjih.
Kaj so povedali o 49. festivalu NZG
Igor Podpečan, predsednik strokovne komisije: „Letošnji festival je prinesel številne lepe, zanimive skladbe. Osebno bi si sicer želel, da bi vsak ansambel igral dve skladbi, nadgradnja je bil revialni del, tako da je tudi občinstvo od tega imelo veliko lepih trenutkov. Med tekmovalnimi zasedbami so bili le trije kvinteti, ampak vsi zelo dobri. Pri ostalih zasedbah je šlo bolj ali manj za klasiko, razlike v izvedbi, pevski in instrumentalni izvedbi so zelo majhne, odločil je seštevek. Veselim pa se, da so bili zelo dobri kvinteti, podpirajmo jih, da jih bo v prihodnje še več. Celotno letošnje festivalsko dogajanje mi je bilo zelo všeč. Naj bo tako tudi v prihodnje.“
Ansambel Boršt, zmagovalna skladba 49. festivala: „Nagrada za našo pesem Kot reka svobode nam pomeni izjemno veliko, predvsem zato, ker je to nagrada občinstva, saj to pomeni, da nas ljudje radi poslušajo, radi nas sprejemajo, všeč jim je naše delo, naša glasba. Zadovoljni pa smo tudi, ker so nam naši domači izkazali tako veliko podporo in se v tako velikem številu udeležili letošnjega ptujskega festivala.“
Matej Trstenjak, nagrada za najboljše besedilo: „Idejo za pesem, o čem naj govori, je dal ansambel. Vsak, ki ustvarja glasbo, ustvarja s srcem, ko nagrada pride, prinese veselje in spodbudo za nadaljnje ustvarjanje. To je druga skladba, ki smo jo skupaj naredili z ansamblom Boršt, zame osebno pa prva nagrada, zato se je še toliko bolj veselim. Zagotovo pa je tudi spodbuda, da bomo sodelovali še naprej, da se bo Prlekija, prihajam iz Banovcev, še tesneje povezala z Dolenjsko.“
Domen Hren, urednik 49. festivala NZG: „Po pripovedovanju je vse skupaj dobro teklo, organizacija je bila zelo dobra. Kot nekdanji nastopajoči na tem odru z ansamblom Zreška pomlad sem čutil odgovornost, da kot urednik Radia Ptuj naredim še kakšno stvar bolje, da bodo Ptujčani, vsi muzikanti in vsi, ki bodo letošnji festival spremljali po televiziji, doživeli Ptuj in to našo tradicijo v njegovi največji veličini. Naslednje leto slavimo 50-letnico festivala, in ko bomo tudi to izpeljali, kar bo zagotovo zajeten zalogaj, saj želimo preseči tudi tokratni festival, se bo treba usesti in pogovoriti o prihodnosti najstarejšega slovenskega festivala narodno-zabavne glasbe. Opažamo kar precej premikov na področju te glasbe, celo tektonskih. Treba bo ugotoviti, ali se lahko ansambli prilagodijo festivalom ali se lahko festivali prilagodijo festivalom v želji, da lahko v šesto desetletje popeljemo ne samo ptujski festival, zibelko festivalskega dogajanja v Sloveniji, temveč v pravo smer tudi narodno-zabavno glasbo. Čaka nas velika odgovornost, upam, da smo to sposobni doreči in tudi izpeljati.“
Ansambel Zadetek, najboljši ansambel med ostalimi zasedbami: „Zelo smo veseli, da nam je uspelo in smo postali najboljši nekvintetovski ansambel najstarejšega festivala narodno-zabavne glasbe Slovenije. Upamo, da se je strokovna komisija pravilno odločila, da ni bilo morda do katerega ansambla nepošteno. Potrudili smo se po najboljših močeh, lahko rečemo samo, da smo izjemno zadovoljni.“
S.O.S. kvintet, najboljši kvintet 49. festivala: „Nagrada za najboljši kvintet je potrditev, da delamo v pravi smeri, da bomo še boljši in da bomo to tudi še naprej dokazovali. Hvala vsem, ki nas podpirate, spremljate. Zelo smo presenečeni, tega nismo pričakovali, zato je presenečenje za vse nas toliko večje, četudi so nekateri naši člani pa na tihem le upali, da nam bo uspelo. Veseli smo, to že moramo povedati.“
Ingrid Kralj, pevka ansambla Blaža Hutevca, Korenova plaketa za najboljšo pevsko izvedbo: „Ta plaketa mi resnično pomeni največ, nisem je pričakovala. Vesela sem, presrečna, ta trenutek mi zmanjkuje besed, s katerimi bi opisala svoje veselje in navdušenje ob tem. Brez besed sem. Hvala vsem.“
Ansambel Mladi Dolenjci, naj viža četrtega desetletja na večeru spominov: „Že leta 1999 je bila ta pesem z naslovom Nisem pozabil zmagovalna pesem ptujskega festivala in nam še danes zelo veliko pomeni. Že takrat je bila viža vrhunska, vrhunska je še danes. Na vseh naših nastopih je bila vedno izjemno sprejeta, vsi jo znajo, in pojejo skupaj z nami. Občutki so neponovljivi, težko v tem trenutku povemo kaj konkretnega.“
Peter Fink, vodja ansambla Petra Finka, letos tudi član strokovne komisije: „Na 49. ptujski festival smo prišli kot častni gostje, kot ansambel v revialnem delu. Ptujski oder ima za nas poseben pomen, saj je bil to prvi festival, na katerem smo nastopili kmalu po ustanovitvi leta 1992. Naš festivalski krst je bil izjemen, prinesel nam je zlatega orfeja in priznanje za najboljšega debitanta. Vedno se je lepo vračati na Ptuj, kjer je publika še vedno ista, zaljubljena v narodno-zabavno glasbo. To mi je zelo všeč. Na letošnjem festivalu je bila konkurenca zelo izenačena, komisija je imela resnično težko delo, koga izbrati za najboljšega, ker so skoraj vsi brezhibno odigrali tekmovalno skladbo.“
Franc Šegovc, vodja legendarnega ansambla Štirje kovači, prvič letos tudi član ptujske festivalske strokovne komisije: „Vsako leto je kvaliteta boljša, dober festival, čestitam vsem odgovornim zanj, ki ga vsa leta skrbijo, da se je ohranil do današnjih dneh, da je dopolnil že 49 let in bo prihodnje leto slavil že 50-letnico. Ko smo mi začeli, ni bilo ne radia, ne televizije, ki bi nas podprli, ni bilo glasbenih šol, tudi ni bilo denarja, da bi si lahko kupili instrumente. Opažam pa veliko sličnosti, ni tudi tolikšne razpoznavnosti, igranje pa je vrhunsko. Štirje kovači smo 64 let na odru. Osebno imam glasbo tako rad, da je ne bi zamenjal za nič na svetu. Tudi oče in mama sta bila glasbenika in pevca, razumela sta mojo željo biti glasbenik. Ko sem s sedmimi leti dobil harmoniko, je bilo odločeno, ni bilo druge poti kot na glasbeni oder. Na kmetiji sem znal vse delati, a moje življenje je oder, to sta kmalu spoznala tudi starša, tako da sem že leta 1952 začel igrati v enem od hotelov. Uradno leto rojstva ansambla Štirje kovači pa je leto 1954.“
Drago Slameršak, direktor družbe Radio–Tednik Ptuj in direktor festivala: „Če sem na eni strani razočaran nad tem, da na festivalu ni bilo vidnih predstavnikov gospodarstva, da o predstavnikih lokalnih skupnosti niti ne govorim, pa je bilo občinstvo tisto, ki nam je tudi letos izkazalo zaupanje, dvorišče minoritskega samostana je napolnilo do zadnjega kotička. S kvalitetno izvedbo so navdušili ansambli, tudi program je bil odličen, tako da smo vsi skupaj uživali v še eni prelepi festivalski zgodbi, ki jo bomo ob 50-letnici še nagradili ter z odličnostjo v vseh pogledih poskrbeli, da bo šla v anale zgodovine slovenske narodno-zabavne glasbe. V jubilejnem letu bodo po ptujskih ulicah in trgih ponovno vižali najboljši slovenski narodno-zabavni ansambli, tako kot je to že bilo v prvih festivalskih letih.“
Petdeset let od rojstva ideje o festivalu
Letos poteka 50 let od rojstva ideje o tekmovanju narodno-zabavnih ansamblov, takrat še imenovanih ansamblov domače zabavne glasbe. Zgodilo se je v jesenskih dneh v Bombekovi kleti (takrat še vikendov v današnjem pomenu besede niso poznali) pod Švabovim, kjer so se dobili štirje prijatelji: prvi direktor Radia Ptuj Franc Plohl, Zvonko Bombek, ki je delal na Kmetijski zadrugi, glasbenik Tone Kmetec in Peter Zmazek, ki je bil v službi na SDK; ti so skupaj praznovali rojstne dneve in se veselili tudi ob drugih priložnostih. Kot se spominja Peter Zmazek, je v jeseni leta 1968 moral častiti za novi avtomobil, zastavo 850; pri kmetu Žnidariču v Gorišnici je kupil narezek in ga peljal v Haloze, kjer so ga že čakali prijatelji.
Med veselim pogovorom je Tone Kmetec čisto po naključju tovariša direktorja vprašal, ali ne bi Radio Ptuj naredil nekega tekmovanja med ansambli domače zabavne glasbe. Ansambel Toneta Kmetca je bil vrsto let tudi hišni ansambel Radia Ptuj. Franc Plohl je idejo zagrabil z vso resnostjo; na Ptuju se je leta 1969 rodil prvi slovenski festival domače zabavne glasbe in traja še danes. Prvega so vključili tudi v praznovanje 1900. obletnice prve pisne omembe Ptuja. V tem dogajanju ima pomembno mesto tudi igralec Zlatko Šugman, rojen Gorišničan, ki je ptujskim radijcem utrl pot na RTV Slovenija. Peter Zmazek še danes redno spremlja ptujski festival, nikoli si ni predstavljal, da jih bo dočakal toliko. Žalosti pa ga, da ob njem ni več prijateljev Plohla, Bombeka in Kmetca.