To velja le, če utrujenost ni posledica bolezni, kajti način obvladovanja je pri bolezni drugačen, treba se je osredotočiti na zdravljenje. Če pa je organizem zdrav, a pogosto že sredi dneva utrujen, je mogoče z nekaj ukrepi to spremeniti. Strokovnjaki svetujejo, da si je treba naloge razporediti čez ves dan: nekaj za zjutraj, potem nekaj do opoldneva, zgodaj popoldne in proti večeru. Vmes pa naj bodo premori z malo počitka in lažjim obrokom. Kratkotrajno spanje (od 20 do 30 minut) zelo dobro vpliva na telo, saj obnovi zaloge energije. Le za tiste, ki imajo težave z nespečnostjo ponoči, ta ukrep ne bo primeren, ker lahko nočno nespečnost še poslabša. Morda bo v tem primeru boljši kratek sprehod s hitro hojo.
Harvardski znanstveniki svetujejo, da naj bi ljudje nehali jemati vse prehranske dodatke (posebej naštevajo DHEA, železo in vitamine iz skupine B), če te dodatke jemljejo prav zato, da bi imeli več energije. Pravijo namreč, da ni dokazov, da bi DHEA kakorkoli pomagal, in zraven še posebej odsvetujejo nakup po spletu, ker potem človek ne ve, kaj je kupil. Dodajanje železa je priporočljivo samo takrat, ko ga ima nekdo premalo. Kar pa zadeva vitamine B, drži, da pomagajo telesu spremeniti hrano v energijo, ne drži pa, da uživanje veliko teh dodatkov poskrbi za zelo veliko energije.
Da ne bi vmes jedli hrane, ki vam škoduje (sladkorjev, predelanih ogljikovih hidratov, mesnih izdelkov, peciva in podobno), si postrezite z jogurtom z nekoliko oreški, rozinami in medom. Ta hranila telo uporabi postopoma, ne vsega naenkrat. Vseeno pa obrokov ne smete izpuščati. Razdelite si hranila na posamezne obroke čez dan, da ima lahko telo ves čas na voljo toliko hranil, kot jih potrebuje.
Kaj je DHEA?
To je naravni hormon, ki ga telo tvori samo. Po 30. letu se količina tega hormona začne zmanjševati, zato nekateri svetujejo uživanje sintetičnega DHEA (dehidroepiandrosteron), ki naj bi tako pri ženskah kot pri moških deloval kot predhodnik spolnih hormonov, androgenov in estrogenov. DHEA naj bi pomagal pri zmanjšani spolni sli, za izboljšanje počutja, pri zamašenih žilah, raku dojke, diabetesu, neplodnosti, metabolnemu sindromu, zmanjševanju telesne teže in zmanjšanju posledic staranja.