Vročina in sonce jim ne prideta do živega in tudi naša morebitna odsotnost, ko se odpravimo na dopust, jih prav nič ne moti. So skoraj samozadostne in našemu domu v čudovit okras.
Sukulente so izredno dekorativne rastline in prav presenetljivo enostavne za vzdrževanje. Med njimi so še posebej priljubljene različne vrste eševerij. Omenjeni rod je poimenovan po biologu Atanasiu Echeverrii ter izvira iz Mehike in severnega dela Južne Amerike. Gojimo jih lahko kot okrasne vrtne rastline oziroma kot balkonske lončnice, če izberemo počasi rastoče manjše vrste. Zaradi čudovitih barv je na voljo vedno več hibridov in kultivarjev. Z lahkoto prenašajo sušo in tudi nizko temperaturo, občutljive pa so za stoječo vodo in (večina med njimi) dolgotrajno visoko vlago.
Preberite tudi: Kako izbrati dobro klimatsko napravo? Kliknite TUKAJ!
Čeprav so si sočnice med sabo lahko zelo podobne, jih v resnici obstaja ogromno. Samo tolstolistnic (Crassula) poznamo več kot 300 vrst. V tej bogati paleti najdemo takšne, ki jih komajda ločimo med sabo, in tudi takšne, ki so tako samosvoje, da bi kar težko uganili, da spadajo v ta rod. Najbolj razširjena med njimi je okroglolistna tolstolistnica (Crassula ovata), ki ji rečemo tudi drevo denarja. Ta rastlina naj bi po prepričanju feng šuja prinašala pozitivno energijo, finančno varnost in bogastvo.
Kalanhoja slovi po svojem nenehnem cvetenju. Čeprav je primarno sobna rastlina, jo lahko imamo poleti tudi zunaj. Pazimo le, da je ne bomo imeli na neposrednem soncu. Ob nakupu pa bodimo pozorni na cvetove. Več kot polovica jih ne sme biti v polnem razcvetu, medtem ko je zaželeno, da so preostali še v popkih. Veliko ovenelih cvetov opozarja, da je čas najbujnejšega cvetenja za to rastlino že mimo.
Tudi aloje uvrščamo med sukulente. In s tem ne mislimo samo znane prave aloje (aloe vera), pač pa kar 500 različnih vrst aloj. Mnoge med njimi nam služijo kot okrasne rastline, medtem ko Aloe barbadensis velja celo za zdravilno in izredno koristno. Če vas denimo opeče sonce, odrežite enega izmed sočnih listov te rastline in se s sokom namažite po opečenih predelih. Koža se bo hitreje zacelila.
S havortijo lahko polepšamo vsak prostor. Pri zalivanju pazite samo, da vode ne nalivate v sredino listne rozete, saj lahko to povzroči gnitje. Kot sobno rastlino jo lahko občudujemo skozi vse leto.
Rhipsalis cassutha spada v rod epifitskih trajnih kaktusov, ki imajo večinoma viseča stebla raznih oblik. Iz cvetov se razvijejo kroglasti plodovi. Najbolje se počuti na delno senčnem mestu in v bogatih, dobro odcednih tleh. Ker ne prenese temperatur pod 10 stopinj Celzija, ga je treba jeseni obvezno prestaviti v notranje prostore.
Za vse sukulente je značilno, da imajo sposobnost zadrževanja vode v koreninah, steblih in močnih listih. Poleg te navdušujoče lastnosti pa so vedno bolj priljubljene tudi zaradi nenavadnih, včasih precej posebnih oblik, ki se skladajo z aktualnim botaničnim trendom.
Večina jih izvira s tropskih in subtropskih območij Afrike, Južne in Srednje Amerike. Tam so sposobne preživeti tudi v najbolj neugodnih razmerah.
Sočnice lahko v zasaditvi kombiniramo ali pa izberemo zgolj eno vrsto, ki nas najbolj prevzame. V obeh primerih lahko napravimo imenitne zasaditve, ki bodo prava paša za oči.
V poletnih mesecih lahko z njimi prekrasno okrasimo vrtno mizo. Odlični dodatki rastlinam so pesek in kamni za nekoliko puščavski pridih. S svojim videzom bodo v domu ali zunaj pričarale pristen privid botanične divjine.