Estrada

Pogled v ustno votlino

M. M., revija Maja
14. 3. 2018, 17.00
Deli članek:

Temeljito nitkanje zob, ščetkanje jezika in druge metode ustne higiene so malenkosti, ki jih lahko storite v nekaj minutah.

Revija Maja
Pogled v ustno votlino

Vzemite si dve minuti

Nad umivalnikom morate porabiti dve minuti časa za ščetkanje zob, če želite, da jih zadosti očistite in zmanjšate obloge. Uporabljajte mehko ščetko in jo usmerite proti dlesnim, tako da zares dosežete vršičke in dlesen. Zobno ščetko zamenjajte vsaka dva meseca. Odlične so sonične zobne ščetke, saj proizvedejo več kot 30.000 tresljajev na minuto, tipične električne jih proizvedejo le 5000,  in brizgajo v špranje med zobmi ter jih očistijo tam, kjer jih konice ščetin ne morejo niti doseči. Pri uporabi upoštevajte naslednja navodila:

- Zmočite ščetine in nanesite le malo zobne paste.

- Ščetine ščetke nanesite ob zobe pod rahlim kotom proti robu dlesni. Vklopite.

- Z rahlim pritiskom dopustite, da ščetka opravi delo namesto vas, ne pritiskajte preveč.

- Nežno se z glavo ščetke premikajte po zobeh, s kratkimi gibi naprej, nazaj, tako da daljše ščetine dosežejo prostor med zobmi.

- Oščetkajte zunanjo stran zgornjih zob, notranjo stran zgornjih zob, notranjo stran spodnjih zob in zunanjo stran spodnjih zob, vsako po 30 sekund. Nato očistite prežvekovalne površine in povsod, kjer naj bi bili madeži. Oščetkajte tudi jezik, kar je lahko še kako v pomoč pri slabem zadahu.

V vse špranje

Kljub prošnjam zobozdravnikov, zdravnikov in drugih, ki opazijo tiste zataknjene ostanke brokolija, si kar 80 odstotkov ljudi ne nitka redno zob, kar pomeni, da si ne očistijo 40 odstotkov zobovja. Po mnenju zobozdravnikov je nitkanje celo bolj ključnega pomena pri preprečevanju zobne gnilobe in parodontalne bolezni kot samo ščetkanje. Nitka mora komaj zlesti med zobmi in se le nežno dotakniti dlesni. Če se vam pretrga, poskusite z debelejšo, povoskano, tisto iz snovi goreteks, ali pa naj vam zobozdravnik zgladi mesta, kjer se zobje trdno stikajo.

Dobro je vedeti

- Če zobne nitke ne uporabljate, privarčujte denar za umetne zobe ali protezo, ki jo boste prej ali slej potrebovali, kakor tudi premostitveno operacijo koronarnih arterij, viagro, botoks, saj bolezni dlesni močno vplivajo na vaš videz in zdravstveno stanje arterij.

- Suhe ustnice si navlažite s kakavovim maslom ali čebeljim voskom.

- Morda vas zamika, da bi z zobmi odprli steklenico piva, odtrgali ovoj ali popravili otroško igračo. Toda pomislite malo, ali je resnično vredno žrtvovati zobe, ker se vam ne dan vstati s kavča, da bi vzeli odpirač, nož ali škarje.

- Če spite z odprtimi usti ali če čez dan dihate skozi usta, je to enako, kot če bi vozili avto brez vetrobranskega stekla. Izsušujete dlesni in sklenino, kar povzroči gingivitis in celo gnitje kosti.

- Beli madeži na zobeh so navadno znak za slabo sklenino, dekalcinacijo ali preveč fluorida. Težava ni le voda s preveč fluora, ampak tudi pretirana uporaba zobne paste, ki je, predvsem otroci, nekaj tudi pogoltnejo. Če vaš otrok zaužije zobno pasto, naj spije veliko mleka, kar nevtralizira fluorid, nato pa ga odpeljite naravnost na urgenco. Pri otrocih naj bo količina zobne paste le v velikosti graha. Škodljiv je tudi antibiotik tetraciklin, povprašajte zdravnika o drugi možnosti.

Čeljust in drža

Zobje naj bi se dotikali med seboj samo takrat, kadar jeste. Drugače vstavite jezik mednje. S tem boste preprečili stiskanje in posledično škrtanje, do katerega lahko pride med stresom. Vaša nova mantra za čeljust naj bo ustnice skupaj, zobe narazen, ustnice skupaj, zobe narazen.

Držite se pokonci, kar ne bo le izravnalo vaše hrbtenice, okrepilo trebušne mišice in pripomoglo k vitkejšemu videzu, pač pa pravilna drža povsem samoumevno izboljša tudi držo vaših čeljusti.

 Beljenje zob

Ne glede na tehniko je vodikov peroksid tisto sredstvo, ki pobeli zobe. V zobozdravstvenih ordinacijah kisik aktivirajo z zelo močno svetlobo, medtem ko se metode, ki so na voljo v prosti prodaji, zanašajo bolj na daljši čas nanašanja, da se osvobodi kisik. Odlična je metoda z ustnim vložkom. In idealna kombinacija? Če si lahko privoščite, pojdite na beljenje v ordinacijo, nato pa nadaljujte z belilnimi čopiči in zobnimi pastami. Raziskave so pokazale, da večkratno beljenje z varnimi, nizkimi koncentracijami aktivnih sestavin daje boljše dolgoročne rezultate. Pazite le, da tega ne počnete več kot enkrat na štirinajst dni, saj lahko stanjšate sklenino. Sodeč po raziskavah trakovi za domačo uporabo ne škodijo sklenini. In še, preprosta petminutna nega s fluoridom pred beljenjem bo zobem omogočila, da si v dveh dneh popolnoma opomorejo.

Kaj povzroča obarvanost zob? 

Nekatere vrste hrane bodo pustile madeže na vaših zobeh tako zagotovo, kot jih bo nov kuža na preprogi. Mednje spadajo rdeče vino, kava, čaj, borovnice, sojina omaka, balzamični kis, paradižnikova omaka, grozdni in brusnični sok. Nikar se tem živilom povsem ne izognite, saj so zelo koristna zdravju, pač pa se lahko borite proti madežem, ki jih povzročajo:

- Imejte pri roki kozarec vode. Srkanje in splakovanje vsakih nekaj ugrizov in požirkov bo pomagalo zmanjšati obarvanje.

- Nikoli ne preskočite ščetkanja pred spanjem in tudi po obroku hrane, ki obarva zobe, si zobe čim prej umijte. V takšnih primerih je pripravna potovalna zobna ščetka.

- Nekatera živila lahko pobelijo zobe. Jabolka, zelena in korenček so naravni odstranjevalci madežev; špinača, brokoli in solata pa ustvarijo na zobeh prevleko, ki deluje kot zaščita pred madeži.

Preverite stanje v ustih

Zdravje vaših ust lahko na nekaj načinov preverite tudi sami: krvavenje, slab zadah, srbeč občutek v dlesnih, spremenjena barva dlesni in povečan razmak med zobmi so vse znamenja, da bi morali obiskati zobozdravnika. Na preventivni pregled pojdite vsake pol leta ali na štiri mesece, če imate težave z dlesnimi, da vam zobozdravnik vsaj temeljito očisti zobe, medzobne prostore oziroma odstrani zobni kamen.

Pazite na ustnice

Ustnice ne zahtevajo tako skrbne nege kot koža ali lasje, a vseeno bi jih morali zaščititi pred soncem. Če jih sonce poškoduje, se bodo namreč zvile in nagubale ter bodo bolj podvržene raku na ustnicah, še zlasti spodnja ustnica, ki je bolj izpostavljena soncu. V ta namen je, če ste veliko zunaj, koristno mazilo za ustnice s titanovim ali cinkovim oksidom. In prav vsi bi morali poskrbeti, da jim zobozdravnik pregleda ustnice, da na njih ni kakšnih znamenj ali gručic. Če ste si poškodovali ustnice, se lahko male krvne žilice razširijo in povzročijo modre izbokline. Za to lahko poskrbi vaš zdravnik, tako da v ustnice rahlo zareže ter vam krvne žilice izžge ali pa jih polovi in podveže.

In nikar ne pretiravajte s polnili za ustnice, kot so silikon, lastna maščoba, kolagen, hialuronska kislina.

Preberite tudi: Idealna dieta za ženske nad 40. Kliknite TUKAJ!