A kot so opozorili v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), to ni zagotovilo, da morda ne bodo potrebna določena doplačila. V ZPS so novembra na priljubljenih smučiščih v Avstriji, Italiji in Franciji opravili poizvedbo o stroških helikopterskega prevoza s smučišča v bolnišnico in reševanja s sanmi. To so namreč največji stroški, ki potrošnika lahko doletijo v primeru nezgode na smučišču. Vsaka država ima svoja pravila, ki se lahko razlikujejo celo znotraj države, a je vsem skupno, da zdravstveno zavarovanje prevoza s helikopterjem ne krije ali pa ga krije le v manjšem delu.
Kaj velja v Avstriji?
V Avstriji evropska kartica krije le stroške prevoza z reševalnim vozilom iz doline do bolnišnice in bolnišnične stroške, medtem ko je vsako reševanje z gore načeloma plačljivo. Izjema so šolski smučarski izleti, za katere v Avstriji velja, da so z evropsko kartico kriti tudi stroški reševanja.
Kako je v Franciji?
Osnovno zdravstveno zavarovanje stroškov reševanja s helikopterjem ali drugega načina reševanja ob poškodbi na smučišču in blizu smučišča ne krije niti v Franciji. Edina izjema je reševanje poškodovanca v visokogorju zunaj urejenih smučišč, vendar v tem primeru obstaja precejšnje tveganje uspešnega dokazovanja.
Posebej previdno v Italiji
Posebno previdnost svetujejo tudi smučarjem v Italiji. Pravice iz zdravstvenega zavarovanja se med avtonomnimi regijami in provincami močno razlikujejo. Italijanski zdravstveni sistem za posamezne zdravstvene storitve večinoma predvideva tudi manjše doplačilo oziroma soprispevek, ki ga plačate sami in po navadi znaša nekaj deset evrov, odvisno od obsega in vrste storitve. Stroški reševanja s helikopterjem in sanmi se med italijanskimi smučišči močno razlikujejo.