Estrada

Preproge nikar ne drgnimo z milom

J. K.
2. 12. 2017, 16.01
Posodobljeno: 18. 11. 2024, 08.02
Deli članek:

Tla v našem domu so vsak dan izpostavljena težkim preizkušnjam – copati, čevlji, premikanje pohištva, bose noge, tukaj so še tačke domačih živali, vsemu temu pa nujno sledijo packe, odtisi, praske, odrgnine. Kako se torej lotiti čiščenja talnih površin?

dreamstime
preproga stanovanje

Laminat

Laminat je zelo hvaležna talna obloga, ki jo lahko vzdržujemo brez posebnih – in dragih – čistilnih sredstev. Manj ko tla onesnažimo, tem bolje za laminatno lakirano oblogo. Zato čevlje, preden vstopimo v prostor z laminatom, temeljito obrišemo ob predpražnik. V takem primeru lahko laminat očistimo zgolj s sesalnikom, pomivanje ni potrebno. Ker vlaga prodira v zareze in fuge, se pri čiščenju laminata vodi čim bolj izogibajmo – kadar ga želimo temeljiteje očistiti, uporabimo le vlažno krpo.

Laminat sicer pomivamo le s hladno vodo, ker tako ne nastajajo vidne sledi brisanja. Še najbolje je, če po vlažnem čiščenju obrišemo tla s suho krpo. Če je pod laminatom nameščeno talno gretje, ga med čiščenjem izključimo.

Za čiščenje opaznejših madežev zadostuje univerzalno sredstvo za čiščenje, pa tudi sredstvo za čiščenje steklenih površin. To vsebuje hlapljivo tekočino, zato se hitro posuši in ne pušča madežev. Sredstva, ki vsebujejo zaščitno emulzijo, npr. vosek, mila, ali čistila za parket niso primerna.

Manjše madeže ali odrgnine očistimo z alkoholom, globlje praske zgladimo s posebnim sredstvom za obnovo laminata, ki je na voljo v ustreznih prodajalnah, zelo poškodovana in obrabljena laminatna tla pa lahko nekoliko polepšamo s posebnimi čistilnimi sredstvi, namenjenimi prav negi laminata.

Preproga

Najsi bo dolg tekač ali lepa okrasna preproga, najbolje jo bomo očistili s sesalnikom. Preproge moramo sesati čim pogosteje, saj lahko ostri delci prahu, ki se nabirajo globoko v njih, poškodujejo resice in natrgajo tekstilno osnovo. Pri sesanju ne smemo biti grobi, z vrhnjo okrasno površino ravnajmo lepo. Madežev na preprogi nikar ne drgnimo, saj s tem poškodujemo nitke in barvo oziroma vzorec. Če preprogo po nesreči polijemo, najprej tekočino popivnajmo z brisačo, trdnejše sprimke pa odstranimo s hrbtno stranjo noževega rezila.

Če je preproga mešanica volne in sintetike, je mogoče 90 odstotkov madežev uspešno odstraniti – dovolj je vlažna frotirasta krpa, s suho krpo pa na koncu preprogo popivnamo do suhega.

So ostali po premikanju pohištva na preprogi odtisi? Nič hudega, navlažimo jih ter s krtačo pokrtačimo v nasprotni smeri nitk, nato pa pustimo, da se posušijo.

Les

Les je treba pogosto ometati ali sesati, da se delci umazanije ne zažrejo v povrhnjico. Temeljno pravilo čiščenja parketa ali ladijskega poda je – z vlažno krpo čistimo vzdolž po linijah notranje lesne strukture.

Lakirane lesne površine negujemo s krpo iz mikrovlaken ali viskoze, kajti omela z dolgimi trakovi puščajo za seboj preveč vlage. Mastne madeže očistimo z nerazredčenim univerzalnim čistilom ali z gobico in sredstvom za čiščenje parketa.

Navoskane ali z oljem natrte deske kakor tudi parket lahko čistimo z bombažnim omelom ter milnico za čiščenje lesenih talnih oblog, nikoli pa z univerzalnimi ali alkoholnimi čistili.

Madeže, manjše praske ali podobne poškodbe lahko na lesu popravimo tudi sami – z zelo fino stekleno volno ali včasih kar z grobo stranjo kuhinjske gobice. Mesto obdelave potem temeljito posesamo, da ni nobenega prahu, in na koncu odrgnjeno mesto ponovno navoskamo ali naoljimo.

Keramika

Za vzdrževanje keramičnih oblog ni potrebno veliko, le z naravnim kamnom je dela nekaj več. Keramika sicer potrebuje le nekaj vode ter dobro omelo – in ponoven sijaj je zagotovljen. Če so tla bolj umazana kot običajno, dodamo vodi malo univerzalnega čistilnega sredstva.

Pri pomivanju keramičnih tal je treba večkrat zamenjati vodo, saj sicer umazanijo le razpackamo po vsej površini, še posebej pa v fuge med ploščicami. Za bleščeče čiste ploščice bo sicer dovolj že nekaj kapljic čistila.

Če so se na keramičnih tleh nabrali ostanki vodnega kamna, jih čistimo s kisom, a ta ne sme priti v stik s fugami. Polnilo med ploščicami je namreč občutljivo za kisline. Najprej tla namočimo, šele potem čistimo s kisom, in sicer tako, da kanemo kis neposredno na krpo ter zdrgnemo vodni kamen s keramike.

Za čiščenje neglazirane keramike, ki zahteva nekoliko več nege, je najboljša mehka voda, na primer deževnica ali voda iz kondenzatorja. Najboljši pripomoček je igličasto omelo z mikrovlakni, na voljo pa je tudi čistilo za naravni kamen, ki ne vsebuje tenzidov. (jk)

Optimalno čiščenje tal v domovanju alergika

Vse več je družin, v katerih je vsaj eden izmed članov alergik. V takih primerih je bil kar nekaj časa prvi nasvet – odstranite vse odvečne tekstilne obloge, zavese in podobno. A izkušnje so pokazale, da ta ukrep ni nujno potreben. Tako denimo preproga s kratko rezanimi nitmi zadržuje prah, da se ne dviga ob vsakem najmanjšem prepihu. Poleg tega dobro vzdrževana preproga ne ponuja nobenega hranila pršicam. Seveda če je redno čiščena – to pomeni sesanje dvakrat na teden, in sicer s sesalnikom, ki vsebuje mikrofiltrsko zaščito ter rotirajočo krtačko. Če v hiši ni preprog in so tla razgaljena, je potrebno dnevno čiščenje z vodo, nikar pa tal ne pometajmo z metlo, saj s tem le dvigujemo prah.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu