Estrada

Psihoterapija ali coaching?

Petra Arula, Bodi Zdrava
26. 9. 2017, 13.00
Deli članek:

Že dolgo ne velja več, da hodijo na terapije le ljudje s težavami. Danes ne skrivamo, da ima vsak od nas kakšno težavo. In kar je še spodbudnejše – prizadevamo si za to, da jih odpravimo.

Pa je že tako, da včasih ne vemo, kako bi se lotili neke težave, in takrat je najmodrejše poiskati strokovnjaka. Tako kot imajo športniki trenerja, ki jim pomaga odpraviti napake in jim kaže najprimernejše poti, tako kot ob telesnih težavah obiščemo zdravnika, ob vodovodnih težavah v stanovanju pa pokličemo vodovodarja, je prav, da ob nekaterih čustvenih ali duševnih težavah poiščemo strokovnjaka, ki nam jih bo pomagal rešiti. Toda kdo je pravi za nas? Coach ali psihoterapevt? Sama navijam za oba – s psihoterapevtom boste lažje ozavestili vzroke svojih težav, s coachem pa hitreje dosegli stanje, v katerem želite biti že zdaj.

O podobnostih in razlikah coachinga in psihoterapije smo se pogovarjali z ICF-coachinjo Tino Breznik iz Lavele (www.lavela.si) in psihoterapevtko Barbaro Sarić (www. holistic.si), vi pa sami odkrijte, kateri pristop je ta trenutek za vas aktualnejši.

Kaj je

Coaching je interaktiven proces, v katerem coach pomaga klientu (tj. posameznik ali organizacija), da pride iz trenutnega stanja v stanje, kjer želi biti – v želeno stanje. Med procesom klient ozavesti, kaj so njegove močne strani in kako jih v polnosti izkoristiti, zmanjša nefunkcionalna prepričanja in vedenja ter doseže zastavljene cilje in pričakovanja.

Bistvo coachinga je, da je usmerjen v prihodnost, zahteva akcijo, spodbuja posameznika k iskanju lastnih rešitev, k odkrivanju drugačnih perspektiv in k temu, da zmanjša ovire ter izrabi lastne potenciale.

Psihoanaliza je običajno dolgotrajnejši proces, kjer se ne ukvarjamo neposredno z razreševanjem problematične simptomatike, temveč z ozaveščanjem nezavednega. Iščemo prave vzroke za nastale težave, ki so največkrat v srčiki človeške duše. Tako dobimo globlji vpogled v pacientove odnose s pomembnimi drugimi ter njegov način življenja. Vse skupaj pripomore h globinskim in dolgotrajnim osebnostnim in čustvenim spremembam. Psihoterapija na splošno pomeni »zdraviti s pogovorom«. Najpomembnejši je odnos med terapevtom in klientom, skoraj ni drugih »pripomočkov«. Gre za to, da je ta odnos rekonstrukcija odnosa z našimi bližnjimi. Ne glede na smer psihoterapije, za katero je terapevt specializiran, je velikega pomena individualni pristop do pacienta. Če je treba, ob psihoterapiji poteka tudi medikamentno zdravljenje, ki ga določi psihiater.

Kdo je

Coach je strokovna oseba, ki zna v pravem trenutku postaviti pravo vprašanje. Predvsem pa zna poslušati in slišati. Če je treba, z vprašanji tudi izzove, da klient pogleda na položaj z drugačne perspektive, ga spodbuja, podpira in z njim tudi proslavlja. Coach zagotovi varen prostor, da se klient izrazi. Coach ne svetuje in ne podaja rešitev. Je strokovnjak za proces, v katerem spodbudi miselne procese klienta, da pride do lastnih rešitev, do cilja.

Psihoterapevt

Psihoterapevt izvaja psihodinamično in razvojno diagnostiko ter z uporabo tehnik psihoterapije zdravi duševne motnje in motnje prilagajanja ter podpira osebnostno rast. Usmerjen je v razkrivanje globokih in nezavednih vplivov na klientovo delovanje v posameznih življenjskih okoliščinah, s ciljem odpravljanja simptomov, spreminjanja osebnostne strukture in osebnostne rasti.

Namen

Coaching ljudem pomaga, da dosežejo želene rezultate, cilje, na vseh področjih življenja in dela. Je metoda za doseganje kakovosti. Rešitve, do katerih pride klient v procesu coachinga, so prilagojene njegovim potrebam, načinu življenja ali značilnostim organizacije, tima.

Psihoterapijaje namenjena vsakemu, ki se želi spopasti z vzroki, ki mu jih povzročajo težave v vsakdanjem življenju, in s tem izboljšati kakovost svojega življenja.

Ljudje se največkrat odločijo za psihoterapijo pri meni zaradi:

  • težav v partnerskih odnosih,
  • težav, ki jih prinesejo sestavljene družine,
  • razpotij glede vzgoje,
  • ločitev,
  • življenjskih razpotij,
  • spoznavanja sebe,
  • neplodnosti,
  • nosečnosti,
  • spoprijemanja s hujšimi obolenji,
  • anoreksije,
  • depresije,
  • anksioznosti,
  • tistega, kar človeka utesnjuje, in krati njegovo zadovoljstvo.

Nobeno živo bitje ne obstaja, če ne raste in se razvija, zato moramo tudi mi ves čas skrbeti zase in za svoje zdravje, tako fizično kot psihično. Šele ko poskrbimo zase oziroma lahko brezpogojno sprejmemo samega sebe, smo pripravljeni dajati drugim in graditi kakovostne medsebojne odnose.

Kako si lahko pomagamo?

S coahingom si lahko pomagamo, ko se znajdemo v položaju, ko si želimo:

  • premakniti se z mrtve točke,
  • izboljšati odnose,
  • bolje izkoristiti čas,
  • imeti več časa zase,
  • dokončati nadležni projekt,
  • imeti več ravnovesja v življenju,
  • občutiti mir,
  • izboljšati zdravje,
  • prenehati kaditi,
  • poiskati stik seboj in se izraziti,
  • spoprijeti s tistim nekaj, s čimer odlašamo in odlašamo,
  • ugotoviti, kje smo, kam si želimo in kako bomo do tja prišli na način, ki je za nas najboljši.

Rezultat je premik v pozitivno smer.

Cilj psihoterapijeje izboljšati kakovost življenja človeka in ga s tem pripraviti na spoprijemanje s težavami, ki jih ima. Naša »baza« je strukturirana glede na naš značaj, vrednote, vzgojo, okolje … vse, kar smo in kako delujemo. Glede na to vstopamo v odnose z drugimi ljudmi. Včasih se kdo še vedno ujame v misli, da bi moral imeti grozne težave, da bi poiskal psihoterapevtsko pomoč, a ni tako.

Vsak od nas je včasih na preizkušnji. Naši vzorci, ki jih ves čas nezavedno nosimo s seboj, nas ves čas opozarjajo. Morda jih moramo le ozavestiti in sprejeti bolj funkcionalne načine pogledov, navad, lastnega bivanja. Torej najprej pride ozaveščanje težave in njenega vzroka, nato pa iskanje rešitev pri sebi. Pomnite, vse težave so rešljive, le od nas pa je odvisno, ali in kako jih bomo reševali.

Komu je namenjena

Coaching je namenjen posameznikom ali organizacijam, ki že prevzemajo ali pa želijo prevzeti odgovornost za svoje življenje in/ali delovanje, ki ne iščejo čudežnih tehnik ali instantnih rešitev. Tudi tistim, ki so radovedni v odnosu do sebe in do okolja. Uporaben je tako v osebnem kot v poslovnem življenju.

Psihoterapija je namenjena vsakemu, ki se želi spopasti z vzroki, ki mu jih povzročajo težave v vsakdanjem življenju, in s tem izboljšati kakovost svojega življenja.

Kako lahko rešimo

Izziv s coachingom: Skozi pogovor in z uporabo ustreznih tehnik in orodij klient najprej določi, kaj želi v procesu doseči, koliko je to skladno z vrednotami, ki so mu pomembne v življenju, kako bo doseganje cilja vplivalo nanj in na njegovo okolico, ta cilj natančno določi in oblikuje, nato pa naredi načrt, kako bo do tja prišel. In to potem izvede oziroma ozavesti, kaj se dogaja, če korakov, ki jih je načrtoval, ne izpelje. V procesu lahko ugotovimo tudi, da si nečesa sploh ne želimo oziroma da želimo do cilja priti po drugačni poti. Praksa je pokazala, da za takšen premik zadostuje deset srečanj, kar je tudi po navadi en coaching paket.

Travmo s psihoterapijo:Psihoterapija načelno poteka skozi pogovor. Najprej moramo spoznati znake travme, nato vzrok za njen nastanek. Nekateri zagovarjajo EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), gre za metodo, ki se je prvotno razvila pri terapiji travme (PTSD). Na splošno so vse vrste terapij uspešne. Meni je najbližja psihoanaliza, saj je tudi najgloblja, z njo lahko zares dobro spoznaš sebe, tudi tisto, česar o sebi nisi vedel.