Tudi vas mika podobno? Ker je, tako kot pred vsako pomembno odločitvijo, prej pametno vedeti čim več, smo za vas zbrali nekaj informacij.
Koga in kakšno zobozdravstveno oskrbo izbrati
Če želite odgovor na zgornje (recimo temu) vprašanje, se morate najprej vprašati, ali sploh veste, kaj oziroma katere storitve potrebujete. In ali oziroma kako to ve vaš zobozdravnik, saj to pomeni, da vas mora pred obravnavo vsaj enkrat pregledati (ali videti rentgenski posnetek vaših zob), še posebno če potrebujete protetično oskrbo. To je namreč lahko zahteven proces, ki traja tudi po več mesecev – odvisno od tega, kakšna je vaša težava. Pogoj za kakršno koli protetično oskrbo so tudi zdrava obzobna tkiva. Vsak profesionalni zobozdravnik vam bo povedal, da je velikokrat treba pred izdelavo mostičkov ali prevlek opraviti vsaj osnovno higiensko fazo zdravljenja mehkih tkiv. Redkokdo ima namreč v ustih, v trenutku ko se usede na zobozdravniški stol, idealne pogoje za takojšnjo protetično oskrbo. Ti pogoji so še toliko manjši, če že nekaj let niste bili pri zobozdravniku.
Če se boste torej odločili za obisk tujine, vam priporočamo, da še pred odhodom pridobite pisno mnenje in predračun slovenskega zobozdravnika, če potrebujete zobne vsadke, pa tudi kirurga. To vse potem primerjajte z načrti zdravljenja v tujini. Le s pisnim izvidom z natančno specifikacijo materialov, ki so bili oziroma bodo uporabljeni za vašo oskrbo, in specificiranim predračunom tujega zobozdravnika boste vsaj malo zaščiteni ob uveljavljanju garancije. Če med obema izvidoma prihaja do razlik in če so materiali enaki, (se) vprašajte, zakaj. Razliko bi vam moral znati pojasniti tudi zobozdravnik, nekaj pa, upamo, vam je bolj jasno tudi iz zgoraj zapisanega. Pametno je tudi, da hranite rentgenske posnetke pred in po posegih v tujini (ali pri nas), saj vam bodo prišli prav pri morebitnem zapletu.
Razlike v ceni so dejstvo
Se sprašujete, kako je to mogoče? Na ceno zobozdravstvenih storitev seveda vpliva več dejavnikov: poleg stroškov delovne sile (primer: zobozdravnik z dolgoletnimi izkušnjami proti ravno izšolanemu) tudi cena materialov in preostalih stroškov (najemnina, izobraževanja itd.). Če primerjamo recimo Slovenijo in Hrvaško, je tu potem še razlika v DDV-ju, ki je pri sosedih za nekatere materiale nižja. Mogoče je, ni pa nujno, da je s tem slabša tudi kakovost materialov, saj je med drugim lahko tudi cena istega materiala pri nas in na tujem različna, ker je prilagojena tržišču (velikost, kupna moč itd.) – podobno kot recimo velja za pralne praške, belo tehniko, oblačila in tako dalje.
Preden se odločite
Namesto vas se torej ne more odločiti nihče drug, vam pa svetujemo, da se pred odločitvijo seznanite s čim več dodatnimi informacijami, izkušnjami prijateljev in znancev s podobnimi težavami in (se) med drugim vprašate tudi: veste, kakšna je vaša pravna zaščita/garancija ob zdravljenju/storitvah/materialih v tujini oziroma ob morebitnem nezadovoljstvu/nekakovosti? Kdo vam bo pomagal pri morebitnem uveljavljanju garancije? Ste v ceno zobozdravstvene storitve v tujini všteli tudi stroške prevoza, bivanja, hrane in časa, ki ga boste za to porabili? Se boste vozili nazaj, če pride do morebitnih zapletov oziroma težav? Boste kot slovenski pacient v tujini (v vsem) enakovredni domačemu? V katerem jeziku se boste sporazumevali s svojim zobozdravnikom? Ali nizek predračun morda skriva tudi kakšen »drobni tisk«, v katerem zajema le del storitev, drugi del pa je treba doplačati oziroma je potrebnih več obiskov? Menite, da bo morebitno večletno zapostavljanje vaše ustne votline res rešljivo samo z enim obiskom zobozdravnika?
Kaj se torej res splača?
Redna zobozdravstvena oskrba (in seveda nega), pa naj bo to pri nas ali na tujem, ter predvsem kakovosten zobozdravnik, ki mu zaupate. Kako priti do njega, pa je že tema za kakšen drug članek.