Estrada

Glina za čiščenje, razstrupljanje in regeneracijo

Mateja Bevk, Maja
28. 7. 2017, 16.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Glina je vsestranska naravna snov, ki dela čudeže na koži in laseh ter nas oskrbi z dragocenimi minerali.

Starodavne kulture so jo uporabljale za lepotne in zdravilne namene, kasneje pa je bila dolgo neupravičeno odrinjena na stranski tir. A zasluži si veliko pozornosti, sploh če iščete sredstvo za razstrupljanje, čiščenje in revitalizacijo kože.

Mnoga preprosta ljudstva so že pred tisočletji poznala glino. Z oblogami iz blata so Grki povijali zlomljene ude, medtem ko so Egipčani z glino premazali mrtve, saj je varovala tkivo pred razpadanjem. Tudi bolne živali so mazali z mešanico gline in naravnega kisa. Francoske čete pa so se z glino branile pred črevesnimi obolenji. Tudi ruski vojaki med prvo svetovno vojno sploh niso šli v bitko brez vrečke gline.

Poznamo več vrst gline, za lepotne namene pa najpogosteje uporabljamo bentonit glino, ki nastane iz vulkanskega sedimentnega pepela in je v večjem delu sestavljena iz hidriranega aluminijevega silikata. Odlična je za vsrkavanje strupov, težkih kovin, nečistoč in kemikalij iz kože in tudi lasišča, čisti pore, odpravlja alergične reakcije in zdravi prebavne težave. Naše telo pa oskrbi tudi s pomembnimi minerali, vključno z magnezijem, kremenom in kalcijem. Kupite zavojček bentonit gline v prahu in začnite lepotni eksperiment, ki bo, o tem smo prepričani, kmalu postal vaša vsakdanja negovalna rutina.

Kako torej lahko uporabite glino za domače lepotičenje?

Obrazna maska

Dandanes glino največkrat uporabljamo za obrazne maske. Naredite pasto iz gline in vode v razmerju 1 : 3 in nanesite na kožo. Pustite učinkovati 20 minut. Po splakovanju bo koža vidno bolj čista in gladka. Masko lahko uporabite po vsem telesu, na primer pri razdraženi koži, urezninah, opeklinah, pikih žuželk, celulitu in ekcemu.

Maska proti aknam

Če običajni glineni maski dodate še nekaj aloe vere in olja čajevca, se bo odlično obnesla zoper mozolje. Zmešajte žličko gline, dve žlički gela aloe vere in dve kapljici eteričnega olja čajevca. Nanesite na obraz in pustite učinkovati sedem minut. Sperite.

Ustna vodica

Nekateri recepti za domače zobne paste nikakor ne morejo brez gline, uporabna pa je tudi v ustnih vodicah. Takole si naredite domačo: zmešajte pol žličke gline s četrt skodelice vode in uporabite kot ustno vodico.

Kopanje v glini

Napolnite kad z vodo in ji dodajte eno do dve skodelici gline. Dobro premešajte, nato pa 15 minut uživajte v kopeli. Po takšni kopeli bo vaše telo voljno in koža gladka.

Domači piling

Glino lahko uporabite za umivanje vsega telesa ter ga tako globinsko očistite in s povrhnjice odluščite odmrle kožne celice. Piling si pripravite takole: zmešajte skodelico gline, četrt skodelice finega belega sladkorja in pol skodelice kokosovega olja. Dodajte še 10 kapljic eteričnega olja geranije in vtrite v kožo. Sperite in uživajte v čisti, gladki in mehki koži.

Kot pijača

Če želite telo očistiti tudi znotraj, si glino pripravite v obliki napitka. Prej se prepričajte, da je kupljena glina varna tudi za uživanje, nato pa zmešajte žličko gline v kozarcu vode. Ne popijte takoj! Prah potrebuje nekaj časa, da svojo moč prenese na vodo. Počakajte vsaj eno uro in šele potem popijte.

Nega kože pod plenico

Namesto pudra za nego dojenčkove ritke potresite na kožo pod plenico malce gline. Lahko pa iz nje pripravite tudi pasto in jo uporabite za zdravljenje pleničnega izpuščaja.

Za lepe lase

Glina naredi lase mehke in bolj sijoče, kodre pa lepše definirane. Šampon za lase na primer pripravite po naslednjem receptu: v skledi zmešajte tri žličke gline, šilce jabolčnega kisa in sedem kapljic eteričnega olja sivke. Dodajte še toliko rožne vode, da dobite gladko maso. Vtrite jo v lase in lasišče, kot bi običajen šampon. Pustite stati še dve minuti, nato temeljito sperite.

Pozor:Začasno lahko takšna maska tudi malce potemni barvo vaših las.

Zoper podočnjake

Če imate podočnjake ali zelo zabuhle oči, nanesite na ta predel glineno masko in pustite učinkovati 20 minut. Postopek ponavljajte nekajkrat tedensko. Glina bo ublažila oteklino in posrkala odvečno tekočino, ki vam zastaja v vrečkah pod očmi.

Čistilo za obraz

Odlično čistilo za kožo obraza dobite, če zmešate četrt skodelice gline, pol skodelice drobno zmletih ovsenih kosmičev in sedem kapljic eteričnega olja sivke. Malo mešanice dajte na prste, zmešajte z vodo in v krožnih gibih nanesite na obraz. Sperite z mlačno vodo.

Katero glino izbrati?

Glin je več vrst in barv in vsaka ima svoje posebne lastnosti. Poleg že omenjene bentonit gline, ki se v lepotne namene uporablja najpogosteje, so uporabne še:

  • Zelena glina - primerna za mastno/nečisto kožo.
  • Rdeča glina - primerna za suho kožo, saj ji vrača sijaj, svežino in žameten ten.
  • Roza glina - primerna za zelo občutljivo ter tudi utrujeno, dehidrirano in oslabljeno kožo.
  • Rumena glina - še posebej se priporoča za mešano in tudi zrelo kožo. Kožo čisti, mehča, gladi, ji vrača sijaj.

Estrada