Estrada

Za brezskrbni oddih

C.R. Bodi Zdrava
14. 7. 2017, 13.19
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Kaj nujno potrebujemo v dopustniški lekarni?

Poleg osnovnih sredstev prve pomoči potrebujemo tudi zdravila in druge pripravke, ki lahko olajšajo morebitne težave na poti. Ob tem ne pozabite krem za sončenje in pripravkov za nego kože po sončenju.

1. Prva stvar, na katero nikakor ne smete pozabiti, so zdravila, ki jih jemljete vsak dan: zdravila na recept, kontracepcijske tabletke, zdravila za kronične bolezni.

2. Težave s prebavo niso redke, zato poskrbite, da boste imeli s seboj oglje ali kakšne druge tablete za pomoč pri driski. Če boste imeli težave z drisko, je priporočljivo, da vzamete s seboj tudi prašek, s katerim si pripravite rehidracijsko tekočino (ta prašek je še posebno priporočljiv za otroke, ki še hitreje dehidrirajo). Če imate pogosto nasprotne težave, torej vas muči zaprtje, v svojo popotniško lekarno vključite odvajalo.

3. Ko že omenjamo težave, ki jih povzroča hrana – mednje pogosto spada tudi preveč dobrot. Če vas rado tišči v trebuhu ali vas mučita zgaga in preveč želodčne kisline, vsekakor poskrbite tudi za škatlico antacida.

4. Protibolečinska sredstva so prav tako nujna, saj nikoli ne veste, kdaj vas preseneti boleča menstruacija, kdaj vas bo zaradi nošenja težkega nahrbtnika zvilo v križu ali kdaj vas bo zaradi pretirane izpostavljenosti soncu napadel glavobol.

5. Če načrtujete daljše sprehode, naj v vaši torbici ne manjkajo obliži, s katerimi boste blažili morebitne žulje. Če veste, da boste veliko hodili, vam bo prav prišla tudi kakšna krema za masažo utrujenih stopal, s katero se lahko pocrkljate ob koncu napornega dneva.

6. Vsi se zavedamo nevarnosti sonca, a čeprav se zadržujemo v senci ali se pridno mažemo s kremami za sončenje, nikoli ne vemo, kdaj nas bodo sončni žarki opekli. Krema z aloe vero, ki blaži sončne opekline, naj bo torej vaša nujna spremljevalka.

7. Piki meduz in tudi komarjev ali drugih žuželk nam lahko pošteno pokvarijo dobro voljo na počitnicah, zato v lekarni povprašajte po izdelkih, ki blažijo bolečino ali srbečico. Da do pikov komarjev sploh ne bi prišlo, vam bo pomagal tudi repelent.

8. Če potujete z otroki, veste, da raje tečejo, kot hodijo, zato so padci pogosti. Potrebovali boste torej tudi kako pršilo ali kremo za rane in obliže.

9. Starši vključite v dopustniško lekarno tudi termometer in sredstva za zbijanje vročine za otroke (za najmlajše svečke, za večje sirup).

10. Če prisegate na homeopatijo, vzemite s seboj tudi mini lekarno, v kateri naj bodo granule, ki jih najpogosteje uporabljate oziroma vam najbolj pomagajo.

Kako in kje hranimo zdravila?

Za pravilno uporabo vsakega zdravila posebej je treba upoštevati priložena navodila, zdravila pa s seboj vzamemo v originalni ovojnini. Pri vseh je treba preveriti rok uporabe. Zdravila hranimo pri sobni temperaturi do 25 stopinj Celzija, razen izjem, ki morajo biti na hladnem (za to so primerne posebne hladilne torbice), zaščitimo pa jih tudi pred svetlobo in vlago. Med potovanjem z letalom, vlakom ali ladjo naj bo potovalna lekarna vedno v ročni (osebni) prtljagi in na enem mestu, zelo pomembno pa je tudi, da jo ves čas potovanja hranimo zunaj dosega otrok.