Je zdravo naravno sladilo, blagodejno deluje na vnetje žrela in je učinkovito – ter poceni –sredstvo za čiščenje obraza, nego telesa ter las in lasišča.
Dobrobiti, ki nam jih nudi med, so namreč bolj kot zaradi hranilnih vrednosti pomembne zaradi antioksidativnih in mikrobioloških lastnosti. Za najbolj zdravilen na svetu velja med iz rastline manuka (maorsko ime za čajevec na Novi Zelandiji). Ima posebne zdravilne lastnosti, edini vsebuje snov, imenovano metil glioksal, zato velja za najboljši naravni antibiotik na svetu. Namenjen je za medicinsko uporabo in ima certifikat, da se ga lahko uporablja kot zdravilo.
Čeprav za slovenske vrste medu še niso opravili tovrstnih analiz kot za med manuke, pa vendar lahko sklepamo, da vsebujejo podobne protibakterijske snovi. V primerjalni raziskavi o učinku medu proti bakterijam, ki povzročajo parodontalno bolezen, so namreč ugotovili, da sta slovenski lipov med in med oljne repice po učinkih celo presegla med manuke, saj sta bolj učinkovita proti bakteriji A. Actinomycetemcomitans.
Nekatere vrste medu so bolj raziskane, druge manj, ne glede na opravljene analize in raziskave pa že stoletja vemo za njegove koristne učinke na telo in dušo. Seznam blagodejnih učinkov je dolg: izboljša absorpcijo kalcija ter pripomore k nastajanju hemoglobina, zato pomaga pri anemiji; v kombinaciji z jabolčnim kisom pomaga pri artritičnih sklepih in pri debelosti; deluje proti prehladu in infekcijam dihal; učinkovit je pri zdravljenju gripe; okrepi oslabljen imunski sistem; pomaga spodbuditi zdravljenje prebavnih razjed in rane na želodcu; deluje kot naravno in blago odvajalo; učinkovit je pri alergijah in senenem nahodu; pomaga proti nespečnosti; kot antiseptik je odlično sredstvo za strupene ugrize, pike in okužene rane, lokalna uporaba pospešuje celjenje poškodovanih tkiv in preprečuje infekcije; je tudi dobro kozmetično sredstvo, saj koži očisti, jo zmehča in izboljša njeno prožnost.
Med odlikuje antioksidativno delovanje, glavni med antioksidanti so fenoli, in tako ščiti pred rakom in aterosklerozo. Še posebej veliko antioksidantov imajo temne vrste medu, kot so vse vrste medu mane, kostanjev in ajdov med, med jesenske vrese, med manuke in med tualang (malezijski med).
Učinkovito čistilno, vlažilno in hranilno sredstvo za kožo
Med je najstarejše sredstvo za nego obraza in telesa, uporabljali pa so ga tako za medicinske namene kot za nego kože. Je idealno sredstvo za nego problematične aknaste kože, občutljive in suhe kože. Ima protimikrobne in protivnetne lastnosti, kar pomaga pri aknasti in občutljivi koži. Zelo nizek pH v medu – približno 3,5 – pomeni, da bakterije ne morejo preživeti v medu. Večina bakterij zahteva za preživetje pH približno 7.
Med odlično nahrani kožo, nanjo deluje pomirjevalno in obenem vlažilno. Je zelo nasičena raztopina, čebele zmešajo veliko sladkorja v malo vode, zato pritegne vlago iz okolja. To je tudi razlog, zakaj ljudje uporabljajo med v sladicah – ker ohranja njihovo vlago dalj časa. Na koži deluje kot mehčalec, hkrati pa je nežno sredstvo za nego kože, kot na primer pri izredno suhi koži, ki se lušči, ali pri negi kože nosu, ko je poškodovana zaradi nenehnega brisanja nosu pri nahodu.
Kako ga uporabiti za nego obraza?
Preden se nameravate oprhati, nanesite med na kožo obraza in ga s prsti zmasirajte na kožo obraza. Lepljiva snov se zaradi temperature kože kmalu spremeni v prijetno oblogo, ki deluje kot vlažilna maska in izredno nežen piling obenem. Ko se prhate, pustite med, da učinkuje na koži obraza. Nekaj ga bo steklo v vaša usta, toda to ni nič slabega, obenem bo omehčal tudi kožo ustnic, kar je še posebej dobrodošlo pri suhih, razpokanih ustnicah. Ko ste pri koncu prhanja, obraz preprosto umijete z vodo, da ostranite med.
Redna nega z medom lahko vpliva na kožo tako, da zaceli brazgotine od aken in tako naredi kožo bolj gladko in enotnega videza. Koža je po čistilni maski z medom tudi globinsko očiščena in mehka. Po nekaj dneh uporabe lahko akne postanejo skoraj neopazne, koža pa je videti čudovito. Polt postane čista in enotna, brez izbruhov mozoljev ali aken.
Medena kopel
Med je blagodejno in naravno sredstvo za nego kože, zato je medena kopel v hladnih dneh, ko je koža zaradi mraza, vetra in suhega zraka v notranjih prostorih pogosto izsušena, pordela, razdražena ali razpokana, še kako dobrodošla. Med namreč pomaga zadrževati vlago v koži, kožo pomiri in jo zmehča ter nahrani.
Za medeno kopel potrebujete skodelico medu, lahko pa ji dodate tudi pol litra ali več polnomastnega mleka. Za nego je najboljše kozje, a če ga nimate, je tudi kravje dobro. Mleko namreč vsebuje encime, ki spodbudijo obnavljanje kože, tako pa pomaga proti staranju. Med in mleko preprosto dodajte topli vodi v kadi, premešajte, nato pa si za 15 minut privoščite sprostitev in učinkovito nego. Po kopeli se ne oprhajte, saj bi tako odstranili dragocene snovi s kože telesa.
Med za nego las in lasišča
Med je priljubljena sestavina naravnih izdelkov za lase, saj odlično nahrani in navlaži lase in lasišče. Še posebej je priporočljiv v primeru, ko je lasišče razdraženo, srbeče in se koža lasišča lušči. Poleg tega daje med lasem lesk in prožnost. Naravna maska z medom je preprosta in si jo lahko pripravimo vsak teden. Rezultat bodo okrepljeni, mehki in sijoči lasje. Naredimo jo tako, da zmešamo med z enako količino olivnega, ricinusovega ali jojobinega olja, nanesemo na lase in lasišče, ovijemo s toplo brisačo in pustimo učinkovati najmanj pol ure, lahko tudi več, nato pa operemo lase s šamponom.