Zarja

Strašna škodljivost mleka?!

Sonja Grizila
24. 11. 2014, 13.22
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Med mnogimi živili, ki jih danes napadajo različni dobro pa tudi slabo podkovani strokovnjaki za hrano (ki so neredko zdravniki), je tudi eno od osnovnih živil – mleko.

arhiv Svet24

Arhiv Svet24

Dokazati poskušajo, da nam na vsej črti škodi, češ da ga naš davni prednik pač ni pil. Torej ni v naši genski zasnovi. Kaj vse ni! Znanost strašne škodljivosti mleka pač ni potrdila, razen pri kar lepem številu ljudi, ki nimajo encimov za presnovo mleka in imajo seveda zelo hude težave, če ga v kakršnikoli obliki jedo ali pijejo. Podobno se zgodi, če smo na mleko alergični. Sicer pa počasi prihaja v našo zavest, da nam koristi predvsem naravno pridelano mleko, ki ga ohranimo le s kuhanjem ali predelamo v mlečne izdelke po naravni poti, vsi drugi postopki pa bi naj bili škodljivi.  A ne bomo o tem, ker pač mora vsak sam pri sebi ugotoviti, kako reagira na mleko in mlečne izdelke. Pomudimo se raje pri precej nevarni trditvi,  da je namreč  mleko univerzalno zdravilo pri zastrupitvah – če smo namreč pomotoma spili kaj strupenega ali se je to zgodilo komu drugemu, bi morali pri priči pogoltniti velike količine mleka. Žal ne v vseh primerih. V nekaterih pa.

Mleko pomaga, če smo se zastrupili s kislimi, jedkimi tekočinami, na primer z varikino, amonijakom, žvepleno, solno ali borovo kislino, tekočino za odmaševanje lijakov, vodikovim peroksidom – vse to so namreč snovi, ki jih uporabljamo v gospodinjstvu. Mnogi drugi strupi pa se topijo v maščobah (mleko je mastno!) in bi si torej naredili hudo škodo, če bi ga uporabili za prvo pomoč. Vsekakor je treba kar najhitreje k zdravniku, če moremo, poskusimo vsebino želodca izbruhati. Pomaga zelo slana voda. 

Je pa lahko mleko blažilo za solno kislino, ki se nam čezmerno nabira v želodcu in je seveda namenjena razgradnji hrane, če je je preveč, pa peče in tudi želodčne razjede lahko povzroči. Kozarček toplega mleka lahko kislinski napad ublaži, takoj potem ko ga spijemo, pa počasi zgrizljajmo kos starega kruha, ki popivna kislino.

Kozarec mleka z dvema žličkama koruzne moke nekajkrat čez dan bo celo ozdravil blažje oblike želodčnih razjed. Tudi po tem, ko težave minejo, spijmo tu in tam kozarec mleka, vsekakor pa na tešče in pred spanjem. Če imamo mleko seveda radi in ga dobro prenašamo. Sicer je bolje poskusiti z žličko jedilne sode v kozarcu vode – na tešče in sredi dneva. Odvečna kislina v želodcu se bo hitro potuhnila, o drugem pa mora odločati zdravnik. Najbrž bomo morali spremeniti prehranske navade.