Umrlo 38 ljudi

Preiskava: azerbajdžansko potniško letalo sestrelil ruski sistem zračne obrambe pancir

S.R.
24. 1. 2025, 19.32
Posodobljeno: 24. 1. 2025, 19.32
Deli članek:

Azerbajdžansko potniško letalo, ki je strmoglavilo 25. decembra, naj bi sestrelila raketa iz ruskega sistema zračne obrambe pancir-S1, trdijo viri blizu preiskave.

Profimedia
Ostanki azerbajdžanskega potniškega letala Embraer 190.

Spomnimo, letalo Embraer 190 azerbajdžanske letalske družbe Azerbaijan Airlines je 25. decembra lani strmoglavilo v bližini mesta Aktau v Kazahstanu. Letalo je letelo proti čečenskemu mestu Grozni, a je v bližini Mahačkale nenadoma skrenilo s poti, poletelo na drugo stran Kaspijskega jezera in »zasilno pristalo« v Kazahstanu, pri čemer je zagorelo. V nesreči je umrlo 38 ljudi, še 29 pa so jih iz gorečega letala uspeli rešiti.

Pozneje, ko je postalo jasno, da je letalo najverjetneje strmoglavilo zaradi ruske zračne obrambe, se je ruski predsednik Vladimir Putin azerbajdžanskemu kolegu Ilhamu Alijevu sicer opravičil in priznal, da je bila ruska zračna obramba v kritičnih trenutkih aktivna, ni pa Putin priznal odgovornosti Rusije, temveč se je opravičil zgolj zaradi dejstva, da se je ta tragični incident zgodil v ruskem zračnem prostoru. Alijev s tem ni bil zadovoljen. Kot je dejal, se mora Rusija Azerbajdžanu najprej opravičiti, kot drugo mora pa »priznati krivdo,« »kaznovati odgovorne« ter Azerbajdžanu, poškodovanim potnikom in članom posadke plačati odškodnino. Alijev je že takrat dejal, da imajo dovolj dokazov, da je letalo sestrelila ruska protizračna obramba. »Ne pravimo, da je bilo dejanje namerno, a se je zgodilo.«

Ruski viri, ki so blizu preiskavi, so zdaj spregovorili za azerbajdžansko radiotelevizijo AnewZ. Kot poroča Euronews, je glede na izsledke preiskave letalo sestrelil ruski sistem zračne obrambe pancir-S1, ki so ga ruske sile malo pred tem iz Sirije premestile na območje Čečenije. Ruski preiskovalci naj bi ob tem identificirali tako vojaka, ki je izstrelil raketo, kot časnika, ki je izdal ukaz. Azerbajdžanski diplomatski viri naj bi medtem za AnewZ potrdili, da v Bakuju ne bodo dovolili, da se zadeva pomete pod preprogo. Od Rusije naj bi še naprej zahtevali, da prevzame odgovornost, sicer naj bi se bili pripravljeni obrniti tudi na mednarodna sodišča.