Prepoved zborovanj

Pogreb Jean-Marie Le Pena je morala varovati policija

M.G./STA
11. 1. 2025, 17.00
Posodobljeno: 11. 1. 2025, 17.24
Deli članek:

V kraju La Trinite-sur-Mer v Bretaniji je bil danes pogreb francoskega skrajnega desničarja Jean-Marie Le Pena, ki je v torek umrl v starosti 96 let. Pogreb je potekal v družinskem krogu, policija pa je v strahu pred protesti zavarovala okolico pokopališča, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Profimedia
Jean-Marie Le Pen na fotografiji iz leta 2008. Zadnja leta je bil izredno šibkega zdravja.

Le Pena so pokopali v njegovem domačem kraju, na pogrebu je bila tudi njegova hči Marine Le Pen, ni pa bilo sedanjega vodje Nacionalnega zbora, stranke, ki je izšla iz njegove Nacionalne fronte, Jordana Bardellaja, poroča AFP.

Prišlo je tudi nekaj domačinov. "Poslovil sem se od človeka, ki je služil Franciji in jo ljubil," je dejal eden od njih. Drugi pa je Le Pena označil za vizionarja, ki je imel rad Francijo ter vrednote, ki zdaj izginevajo.

Lokalne oblasti so v petek prepovedale vsa zborovanja, da ob pogrebu ne bi izbruhnili neredi, policija pa je danes pokopališče okrepljeno varovala. Le Pen, ki je bil v svojih zadnjih letih šibkega zdravja, se je rodil 20. junija 1928 v kraju La Trinite-sur-Mer. Kot prostovoljec se je udeležil dveh vojn v nekdanjih francoskih kolonijah, in sicer v Vietnamu in Alžiriji. Kmalu po vrnitvi iz Alžirije je vstopil v politiko in s 27 leti postal najmlajši francoski poslanec, ko je bil leta 1956 izvoljen v parlament.

Profimedia
Le Pena so pokopali v njegovem domačem kraju La Trinite-sur-Mer v Bretaniji.
Sodeloval je tudi v francosko-britanski vojaški operaciji za zavzetje Sueškega prekopa in se pridružil silam, ki so se borile proti neodvisnosti Alžirije. Leta 1972 je soustanovil in več let tudi vodil Nacionalno fronto. Vodenje skrajno desne stranke je pozneje prevzela njegova hči Marine Le Pen, ki jo je preimenovala v Nacionalni zbor in jo skušala približati tradicionalnim strankam. Le Pen je bil več kot 30 let poslanec v Evropskem parlamentu, leta 2002 pa je presenetil z uvrstitvijo v drugi krog francoskih predsedniških volitev.

Profimedia
Po smrti Jean-Marie Le Pena se je v Parizu zbralo več tisoč ljudi, da bi proslavili njegovo smrt.
V času svoje politične kariere je večkrat opozoril, da bo afriško priseljevanje "potopilo" Francijo. Trdil je tudi, da nacistična okupacija severne Francije med drugo svetovno vojno ni bila "posebej nehumana". Največ kritik pa je bil deležen zaradi zmanjševanja pomena holokavsta. Zaradi slednjega ga je njegova hčera Marine leta 2015 izključila iz stranke.