Stjepan Koški, poveljnik prostovoljnih gasilcev v mestecu Valpovo, je za Jutranji list potrdil, da je letos v Slavoniji res več sršenov. Pravi, da so letos v teh sedmih mesecih odstranili že 35 gnezd, medtem ko so jih v celotnem lanskem letu 41. "Načeloma se sršeni izogibajo ljudi, zato si gnezda ustvarijo v prostorih, ki se redko uporabljajo, kot so podrstrešja, drvarnice, skednji, vikendi ... " med drugim pojasnjuje Koški.
Vse več je tudi azijskih sršenov
V zadnjem letu Koški opaža tudi več azijskih sršenov. Njihov strup je močnejši, večji so, znani pa so tudi po tem, da jedo druge sršene. "Tudi naši niso neškodljivi, so pa ti veliko bolj problematični. Naš nasvet je vedno, naj se ljudje ne dotikajo gnezd, ker je lahko nevarno," poudarja Koški. Če k njim pristopimo brez opreme in zadostnega znanja o tem, kaj počnemo, se lahko delo v najslabšem primeru usodno konča.
Ne napadajo, če niso ogroženi
Direktor zagrebškega živalskega vrta Ivan Cizelj pojasnjuje, da je populacija odvisna od ekoloških dejavnikov in da ni vsako leto enaka. Včasih jih je več, včasih manj. Vsaka regija nima enakega števila vsako leto. Kar je izjemno pomembno, pravi, je dejstvo, da ne napadajo, če niso ogroženi. Če pa jih napademo, bodo branili svoje gnezdo.
Če vas piči eden, vas bodo zaradi feromonov napadali še drugi
"Pri njih je še posebej zanimivo, da po piku na tem mestu ostanejo feromoni, ki jih drugi sršeni zaznajo kot ogrožajoče, zato tudi začnejo napadati isto mesto. Skoraj nikoli ne gre za en vbod, ampak za več. Sršeni so žuželke, ki imajo socialno strukturo in izrazito komunikacijo, njihov toksin pa je nevarnejši kot na primer čebele ali ose," pravi Cizelj. "Nisem zagovornik odstranjevanja vseh sršenov, vendar obstajajo situacije, ko je njihovo sobivanje s človekom nemogoče. V teh primerih ljudem vedno rečem, naj se ne dotikajo samih gnezd. So službe, ki to počnejo, ki imajo opremo in znanje in bodo to naredile varno," je še poudaril.