Na sodišče je okoli 20 slovenskih ribičev vložilo 131 pritožb. Sodišče je pritožbe treh ribičev - Reneja Chellerija, Roberta Radoloviča in Jana Viranta - določilo kot reprezentativne primere, odločitev v njihovem primeru pa bo vplivala tudi na druge. Ribiči so pritožbo na ESČP vložili jeseni 2022, potem ko so izčrpali vse pravne možnosti na Hrvaškem, vključno z njihovim ustavnim sodiščem.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Sodišče naj bi ugotovilo, ali Hrvaška krši 7. člen evropske konvencije o varstvu človekovih pravic, po katerem posameznik ne more biti kaznovan, če za to ne obstaja zakonske podlage. Hrvaška ne priznava arbitražne razsodbe, s katero je bila leta 2017 določena meja na morju med Slovenijo in Hrvaško, in tudi nima ustreznega zakona o državni meji na morju, na podlagi katerega bi izdajala kazni ribičem.
Ni znano, ali bo sodišče v Strasbourgu danes sprejelo samo procesno odločitev ali bo o zadevi odločilo tudi vsebinsko. ESČP se lahko razglasi za nepristojno, lahko sporoči, da je pristojno, a ne poda vsebinske odločitve, lahko pa že sprejme tudi vsebinsko odločitev o zadevi - lahko ugotovi, da je pritožba utemeljena in so kazni neupravičene, ali pa ugotovi, da kršitev na hrvaški strani ni. Na odločitev je možna pritožba na veliki senat sodišča.