Tekaški norec

Video: Pretekel je celotno dolžino Afrike

A.S./STA
8. 4. 2024, 10.55
Posodobljeno: 8. 4. 2024, 11.16
Deli članek:

Britancu Russu Cooku je uspel neverjeten podvig: kot prvi je pretekel celo dolžino Afrike. Več kot 16.000 kilometrov dolgo pot je z najjužnejše točke Južne Afrike začel lani aprila, v nedeljo pa je pot zaključil na najsevernejši točki afriške celine.

Profimedia
Russa Cooka so nekaj zadnjih kilometrov spremljali podporniki.

Na poti je 27-letnik prečkal 16 držav in naredil več kot 19 milijonov korakov. V 351 dneh je pretekel dolžino, enakovredno 385 maratonom, pri čemer ga je pot vodila prek gora, tropskih gozdov in puščav, vključno s Saharo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na zadnjem dnevu poti so se športniku iz Worthinga na jugu Anglije pridružili podporniki, ki jih je Cook povabil, naj ga spremljajo zadnjih nekaj kilometrov. V njihovem spremstvu je v nedeljo popoldne pritekel na rt Angela v Tuniziji, kjer posebna skulptura označuje najsevernejšo točko Afrike. Zaključek izziva so nato proslavili v zabavo v hotelu v mestu Bizerte, najsevernejšem afriškem mestu. Russ Cook se je v času svojega podviga večkrat pošalil, da si neznansko želi koktajla jagodni daiquiri.

Tek sicer na poti ni bil njegov edini izziv. V Angoli se je njegova ekipa soočila z oboroženim ropom, zaradi težav pri pridobivanju vizuma za Alžirijo pa je bil celoten projekt resno ogrožen. V Sahari je tekel ponoči, da bi ubežal žgočemu soncu in vročini. V Nigeriji pa so mu zdravniki svetovali, naj zaradi bolečin, ki jih je trpel, omeji količino dnevno pretečenih kilometrov.

Minuli teden je Cook, ki se je označil za "popolnoma normalnega tipa", preteklo leto opisal kot najtežje v svojem življenju, a obenem kot izjemno čast. "V prav vsaki državi, ki smo jo obiskali, smo srečali izjemne ljudi, ki so nas sprejeli z ljubeznijo in prijaznostjo. Človeški duh je lepa stvar," je še dodal. Še preden se je odpravil na pot, pa je izrazil upanje, da bo s svojim podvigom spodbudil ljudi, naj se v večji meri podajo za svojimi sanjami.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu