Izrael mora sprejeti vse ukrepe, ki so v njegovi moči, da prepreči in kaznuje neposredno in javno spodbujanje h genocidu, je v obravnavi tožbe Južne Afrike proti Izraelu odločilo sodišče. Kot je dodalo, mora spoštovati 2. člen konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida, ki med drugim prepoveduje ubijanje pripadnikov določene skupine ter namerno vzpostavljanje razmer za njeno uničenje.
Predsednica sodišča Joan E. Donoghue, ki je prebrala odločitev ICJ, je ob tem izrazila zaskrbljenost zaradi visokega števila žrtev v Gazi. Opozorila je, da je v palestinski enklavi umrlo že več kot 25.000 ljudi, 1,7 milijona pa je bilo razseljenih. "Približno 1,4 milijona ljudi sedaj živi v zavetiščih Združenih narodov, kjer jim primanjkuje vsega," je nadaljevala in ob tem opozorila, da natančne številke žrtvah in razseljenih, ki prihajajo iz Gaze, za zdaj ni mogoče neodvisno preveriti. ICJ je danes odločal le o zahtevi Pretorie za nujne izredne ukrepe, ne pa o vprašanju, ali Izrael izvaja genocid v Gazi. Sojenje glede slednjega bo predvidoma trajalo več let.
Čeprav so odločitve ICJ za države zavezujoče in se nanje ni mogoče pritožiti, sodišče svojih sodb ne more uveljaviti oziroma ne more prisiliti države, da jih izvaja. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je že namignil, da se ne bo čutil zavezanega nobeni odločitvi sodišča. "Nihče nas ne bo ustavil - ne Haag, ne os zla in nihče drug," je dejal v začetku meseca.