Strah pred maščevanjem

Prebivalci bežijo iz Gorskega Karabaha

G.G./STA
26. 9. 2023, 10.10
Posodobljeno: 26. 9. 2023, 10.14
Deli članek:

Po porazu armenskih separatistov prebivalci množično zapuščajo Gorski Karabah, kjer je pred tednom dni nadzor prevzel Azerbajdžan.

Profimedia
Množični odhodi iz Gorskega Karabaha.

Iz Gorskega Karabaha, kjer naj bi živelo okrog 120.000 Armencev, se begunci v Armenijo zgrinjajo od preteklega konca tedna. Kot je zjutraj sporočila vlada v Erevanu, ki svari pred možnostjo etničnega čiščenja, jih je doslej prišlo 13.350. Zaenkrat so jih registrirali okrog 11.000. Številni so nastanjeni v zasilnih namestitvah, nekateri so si jo našli sami. Oblasti obljubljajo, da bodo poskrbele za vse.

Val beguncev sicer ne pojenja in na edini cesti, ki povezuje prestolnico Gorskega Karabaha Stepanakert z Erevanom, nastajajo ogromni zastoji na stotine avtomobilov, napolnjenih s prtljago. Azerbajdžan naj bi odhod dovolil tudi upornikom, ki so položili orožje.

Humanitarne razmere na območju ostajajo napete, obenem pa je v ponedeljek zvečer odjeknila še eksplozija v skladišču goriva, v kateri je glede na zadnje podatke separatistične vlade umrlo 20 ljudi. Še okrog 290 so jih zaradi poškodb hospitalizirali, številni naj bi bili v kritičnem stanju. Armensko zdravstveno ministrstvo je v Stepanakert s helikopterjem na pomoč poslalo zdravniško ekipo, glede na navedbe azerbajdžanskega predsedstva je tudi Baku na območje poslal zdravila.

Tisoči iz večinsko armenskega Gorskega Karabaha bežijo kljub obljubam Azerbajdžana, ki jih je v ponedeljek znova ponovil predsednik Ilham Alijev, da bodo pravice Armencev, ki bodo po zasedbi s strani azerbajdžanske vojske ostali v enklavi, spoštovali.

Armenski separatisti v Gorskem Karabahu so po kratki operaciji azerbajdžanske vojske sredi prejšnjega tedna položili orožje in privolili v pogovore o reintegraciji. Po podatkih armenskih virov je v operaciji umrlo več kot 200 ljudi, več kot 400 pa jih je bilo ranjenih. Po ponedeljkovih pogovorih Alijeva in turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana se bosta danes v Bruslju predstavnika Armenije in Azerbajdžana udeležila pogovorov pod okriljem EU.

Državi sta že več desetletij v sporu zaradi te južnokavkaške pokrajine, ki je mednarodno priznana kot del Azerbajdžana, vendar v njej živijo večinoma Armenci. V 90. letih prejšnjega stoletja in leta 2020 sta se zapletli tudi v dve vojni.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov