"Ne morem vam podati natančnih številk, jih je pa zagotovo več kot tisoč," je novinarjem glede evakuiranih še dejal Josep Borrell. Med njimi je 21 uradnikov EU, ki so po Borrellovih besedah že v Evropi. "Bil je dolg in intenziven konec tedna," je dodal Borrell. Številne države so evakuacije svojega diplomatskega osebja in državljanov iz Sudana začele, potem ko je propadel zadnji poskus premirja med sprtima stranema. Evakuacije iz Sudana, kjer se nadaljujejo hudi spopadi, razmere v Kartumu pa naj bi bile vse bolj dramatične, so se nadaljevale tudi minulo noč - med drugim so skupno več sto ljudi na varno umaknile Francija, Nemčija, Italija in Španija.
V Sudanu so po navedbah zunanjega ministrstva (MZEZ) trenutno tri slovenske družine, ena v prestolnici Kartum, dve pa v pristaniškem kraju Port Sudan na severovzhodu države, s katerimi je ministrstvo v stiku. Kot je ministrstvo danes zapisalo na Twitterju, jim svetujejo, naj bodo v varnih prostorih in naj jih ne zapuščajo.
Dodali so, da bodo družino, ki je v Kartumu, vključili v evakuacijo, ko bo to varno in ne bo ogrozilo njihovih življenj. "Za morebitno evakuacijo smo pripravljeni, potekala bo usklajeno z EU," je še tvitnilo ministrstvo.
V Sudanu po Borellovih besedah sicer še naprej ostaja veleposlanik unije. "Kapitan je zadnji, ki zapusti ladjo," je poudaril. Pojasnil je še, da veleposlanik ostaja v Sudanu, a ne v Kartumu. Veleposlanik EU, Irec Aidan O'Hara, je bil sicer prejšnji teden napaden v svoji rezidenci v Kartumu, a ni bil huje poškodovan.
Spopadi v Sudanu so po večtedenskem sporu med poveljnikom sudanske vojske Abdelom Fatahom al Burhanom in njegovim namestnikom Mohamedom Hamdanom Dagalom, ki poveljuje paravojaškim silam RSF, izbruhnili pred dvema tednoma. V njih je po podatkih ZN doslej umrlo najmanj 420 ljudi, še okoli 3500 pa je bilo ranjenih. Vsa prizadevanja mednarodne skupnosti za prekinitev spopadov so bila doslej neuspešna.
Borrell je danes napovedal, da bo EU nadaljevala prizadevanja za politično rešitev konflikta. "Ne moremo si privoščiti, da bi se Sudan, ki ima veliko prebivalcev, zlomil, saj bi to povzročilo šok po vsej Afriki," je opozoril. Dodal je, da je govoril s sosednjimi državami in celo obema generaloma in jima pojasnil, da je treba položiti orožje in poiskati politično rešitev konflikta. "Ker za ta konflikt ni vojaške rešitve," je poudaril.