Bo prišlo do prelivanja krvi?

Barikade ostajajo, na terenu kosovski specialci, nekdanjega srbskega policista poslali v pripor ...

S.R.
12. 12. 2022, 17.41
Posodobljeno: 12. 12. 2022, 17.51
Deli članek:

Napetostim na severu Kosova ni videti konca. Barikade, ki so jih postavili lokalni srbski prostesniki, ostajajo, na območju pa so prisotni kosovski specialci.

Profimedia
Blokada ceste na severu Kosova.

Že tako vroča kri je znova zavrela v soboto, ko so srbski protestniki v odzivu na aretacijo nekdanjega srbskega policista Dejana Pantića, ki ga Priština sumi organizacije napada na prostore kosovske volilne komisije v Mitrovici, vzpostavili barikade. Kosovske oblasti so se nato odločile, da izredne lokalne volitve po protestnem odstopu štirih srbskih županov v štirih mestih na večinsko srbskem severu Kosova z decembra preložijo na april 2023. Barikade so kljub pozivom mednarodne skupnosti, naj jih odstranijo, na severu Kosova stale tudi danes. Kot je izpostavil vodja stranke Srbska lista Goran Rakić, kosovski Srbi zahtevajo izpustitev vseh »rojakov, ki so jih aretirali brez razloga.«

Vodja srbskega vladnega urada za Kosovo Petar Petković je danes poudaril, da poleg aretacije Pantića za proteste obstaja še na ducate razlogov, na katere so Srbi na severu Kosova in Beograd opozarjali v zadnjih mesecih in letih. »Srbi na barikadah glede dogajanja v Kosovu in Metohiji kličejo na pomoč mednarodno skupnost, ki jih ne sliši,« je dejal. Na Twitterju je nato objavil fotografijo kosovskih specialcev z dolgocevnim orožjem na severu Kosova ter dodal, da se »Srbi na barikadah borijo za svoje golo preživetje.« Kar zadeva aretiranega Pantića, mu je po današnjem poročanju srbskih medijev državno tožilstvo v Prištini odredilo 30-dnevni pripor, ki bo trajal do 9. januarja 2023. Po navedbah njegovega odvetnika se bodo na odločitev pritožili. Protestniki sicer zahtevajo tudi, da s severa Kosova odidejo dodatne enote kosovske policije, ki so tja prispele prejšnji teden.

Že včeraj so k odstranitvi barikad pozvali britansko in ameriško veleposlaništvu v Beogradu ter Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. »EU ne bo tolerirala napadov na pripadnike Eulexa ali nasilnih, kriminalnih dejanj na severu,« je dejal Borrell, pri čemer je ciljal na napad na patruljo misije Evropske unije za krepitev pravne države na Kosovu (Eulex Kosovo) v soboto zvečer. Kot so pojasnili iz Eulexa, v napadu ni bil poškodovan noben policist, prav tako ni bila storjena materialna škoda. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je na drugi strani zanikal, da bi do napada sploh prišlo. Dejal je, da ni nobenega dokaza za ta napad, pri čemer je poudaril, da do napadov na pripadnike Eulexa in Kforja seveda ne sme prihajati.

Seja v četrtek

Zaiskrilo se je tudi med Vučićem in nemško zunanjo ministrico Annaleno Baerbock, ki je v odzivu na napovedi, da bi lahko Srbija na Kosovo napotila svoje sile, slednje označila za popolnoma nesprejemljive. Prav tako je za nesprejemljive označila napade na Eulex. Vučić ji je odgovoril, da se je odzvala, še preden bi Beograd od Kforja napotitev srbskih varnostnih sil uradno zahteval, kar mora storiti v skladu z resolucijo 1244 Varnostnega sveta ZN. Po napovedih Vučića bo srbska vlada to zahtevo sprejela na četrtkovi seji in jo nato poslala Kforju, mednarodnim silam pod poveljstvom Nata na Kosovu. Je pa Srbija po njegovih navedbah »absolutno pripravljena« na Kosovo poslati vojsko, da tam poskrbi za varnost »Srbov, srbske lastnine, cerkva in samostanov.« Vučić je še »Prištino in tiste, ki ji pomagajo,« vprašal, katerega od petih dokumentov želijo, da Srbija spoštuje, saj sami ne spoštujejo nobenega, poroča STA. Ali naj spoštujejo »sporazum iz Kumanova, ustanovno listino ZN, resolucijo 1244, bruseljski ali washingtonski sporazum,« se je spraševal.

V zadevo so se danes vmešali tudi Rusi, ki so po poročanju STA Prištino in Beograd pozvali k diplomatski rešitvi. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je danes dejal, da se Rusija, ki je tesna zaveznica Beograda, zavzema za »zagotovitev vseh pravi Srbov.« Medtem je ruski veleposlanik v Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko ocenil, da napetosti hitro naraščajo in da bi lahko na Kosovu prišlo do prelivanja krvi.

Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste