"Ponovno obstreljevanje, ki je zadelo edini vir zunanje energije elektrarne, je izjemno neodgovorno," je dejal Grossi. Čeprav je šest reaktorjev v hladni zaustavitvi, potrebujejo elektriko za zagotavljanje jedrske varnosti in zaščite, vključno s hlajenjem. Toda kdo obstreljuje območje jedrske elektrarne, ki ga nadzirajo Rusi. Rusi sami sebe ali Ukrajinci?
Grossi, ki je bil v četrtek v Kijevu, je napovedal, da bo kmalu odpotoval v Rusijo, nato pa se vrnil v Ukrajino, "da bi zagotovil jedrsko varnost in zaščitno območje okoli nuklearke".
Ruski predsednik Vladimir Putin je ta teden izdal odlok, s katerim je ukazal vladi, naj prevzame lastništvo te največje evropske jedrske elektrarne. Putinov odlok je sledil formalni priključitvi ukrajinskih regij Herson, Zaporožje, Doneck in Lugansk k Rusiji.
Jedrska elektrarna v Zaporožju je pod ruskim nadzorom od marca, obstreljevanje okoli objekta pa od takrat vzbuja strahove pred jedrsko nesrečo. IAEA je elektrarno obiskala v začetku septembra, več članov ekipe agencije pa je ostalo na njenem območju.
Dizelski generatorji v nuklearki imajo po navedbah AFP dovolj goriva za delovanje najmanj deset dni. Tehniki medtem že popravljajo napeljavo.