Kot je poudaril generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres, je vojna v Ukrajini še poslabšala razmere v revnejših državah, saj cene hrane naraščajo. Temu je dodal, da svetu grozi lakota, ki bi lahko trajala leta, če se izvoz iz Ukrajine ne povrne na raven, na kakršni je bil pred rusko invazijo.
Prekinjena dobava
Konflikt je prekinil dobavo iz ukrajinskih pristanišč, ki so še do nedavnega izvažala ogromne količine sončničnega olja pa tudi žit. Zaradi pomanjkanja so narasle cene alternativ. Globalne cene hrane so po podatkih Združenih narodov za skoraj 30 odstotkov višje kot v enakem času lani.
»Na svetu je dovolj hrane, če sodelujemo. A če tega problema ne rešimo danes, nam v prihodnjih mesecih grozi svetovno pomanjkanje hrane,« je Guterres poudaril v New Yorku in opozoril, da za prehrambno krizo ni učinkovite rešitve brez ponovne vključitve ukrajinske proizvodnje hrane in gnojil, ki jih proizvajata Rusija in Belorusija.
Guterres je dejal še, da je v »intenzivnih stikih« ne le z Rusijo in Ukrajino, ampak tudi z Združenimi državami in Evropsko unijo, da bi hrano spet izvažali kot nekoč.