»slaba ideja«

Švedska premierka zavrnila možnost referenduma za vstop v Nato

S.R.
29. 4. 2022, 06.56
Posodobljeno: 29. 4. 2022, 12.35
Deli članek:

Švedska premierka Magdalena Andersson meni, da vprašanje članstva v zvezi Nato ni primerno za referendum, saj zaradi nacionalne varnosti ni mogoče razpravljati o vseh vidikih te poteze.

Profimedia
Švedski vojaki na marčevskih vojaških vajah na Norveškem.

Na Švedskem in Finskem je vprašanje pridružitve Severnoatlantskemu zavezništvu znova postalo aktualno po začetku ruske invazije na Ukrajino. Govorice, da bosta obe državi po letih vojaške nevtralnosti kmalu zaprosili za članstvo, so še posebej glasne v zadnjih tednih, po poročanju nekaterih lokalnih medijev pa naj bi se to zgodilo že sredi maja. Obe državi sicer že leta tesno sodelujeta z zvezo Nato, njuni vojski pa sodelujeta tudi v nekaterih skupnih vojaških vajah.

Švedska premierka Magdalena Andersson je sicer danes navedla, da švedska vlada, če se bo parlament odločil za članstvo, o tem vprašanju ne bo izvedla referenduma, ki ga je označila za »slabo idejo.« Kot je pojasnila, vprašanje članstva v Natu ni primerno za referendum, da bi torej od tem odločalo ljudstvo. »Gre za veliko informacij o nacionalni varnosti, ki so tajne, zato v primeru takega referenduma obstajajo pomembna vprašanja, o katerih ni mogoče razpravljati, in pomembna dejstva, ki jih ni mogoče položiti na mizo,« je po poročanju tiskovne agencije Reuters dejala Anderssonova, ki sicer prihaja iz stranke Socialnih demokratov, ki članstvu v Natu nasprotuje. V stranki sicer v zadnjem obdobju razpravljajo o spremembi tega stališča.

57-odstotna podpora

Članstvo v Natu sicer podpira večina v parlamentu, pozive k referendomu pa je zavrnil tudi prvak največje opozicijske stranke desnosredinske Zmerne stranke Ulf Kristersson, ki je sicer dejal, da »volivci v primeru Rusije niso naivni« in da »razumejo, kaj se je zgodilo 24. februarja.« Članstvo v Natu sicer podpirajo. Referendum na drugi strani močno podpirajo v Levici, kjer članstvu nasprotujejo. Kot je za Aftonbladet pojasnila predsednica Levice Nooshi Dadgostar, je o tem treba povprašati volivce, »za to vprašanje mora obstajati močna demokratična podpora.«

Glede na rezultate ankete z 20. aprila, ki jo je izvedla družba Demoskop, članstvo v Natu podpira 57 odstotkov švedskih državljanov. Mesec dni pred tem je bila podpora članstvu 51-odstotna. Vprašanje varnostne politike in morebitno pridružitev Natu sicer v teh tednih proučujejo v švedskem parlamentu, pri čemer bodo poročilo predvidoma objavili sredi maja.