Evropa je zabeležila največji porast uvoza orožja v zadnjih petih letih, trend pa se bo zaradi informacij o ponovni oborožitvi zaradi nove ruske grožnje močno pospešil, je razvidno iz poročila Mednarodnega inštituta za raziskave miru (SIPRI) iz Stockholma na Švedskem.
V obdobju 2017-2021 se je svetovna trgovina z orožjem glede na preteklih pet let zmanjšala za 4,6 odstotka, na evropski celini pa se je povečala za 19 odstotkov, navaja poročilo objavljeno v ponedeljek.
"Evropa je spet vroča točka," je dejal Siemon Wezeman, soavtor letnega poročila, ki ga objavljajo že več kot 30 let. "Potrebujemo veliko novega orožja in dober del bo prišel iz uvoza," večinoma medevropskega in ameriškega, je povedal raziskovalec.
Oboroževanje Evrope
Nemčija je že napovedala načrte za velike naložbe na obrambnem področju. A po podatkih SIPRI ostajata Azija in Oceanija glavni uvozni coni zadnjih pet let s 43-odstotnim deležem svetovne trgovine z orožjem. Trgovina z orožjem v najbolj gosto naseljenem delu sveta pa se je v zadnjih petih letih zmanjšala za 5 odstotkov.
ZDA so največji izvoznik orožja
Med petimi največjimi izvozniki orožja na svetu so ZDA – daleč največja izvoznica – in Francija na tretjem mestu v zadnjih petih letih zabeležile močno rast, in sicer z 32 na 39 odstotkov oziroma od 6 do 11 odstotkov.
Rusija je obdržala drugo mesto med izvoznicami, a je njen delež v obravnavanem obdobju upadel za 19 odstotkov, takšno upadanje pa bi se lahko nadaljevalo zaradi vpliva sankcij in vse večje izolacije Moskve, ugotavljajo v SIPRI.