Nesreča v rudniku Velenje

V velenjskem premogovniku sta v jamo vdrla voda in mulj.
Prikaži več
"Smrti v Ukrajini so tragedija"

Najbogatejši Rusi, ki pozivajo k miru v Ukrajini

L.J.
7. 3. 2022, 17.13
Posodobljeno: 7. 3. 2022, 17.53
Deli članek:

Dva izmed najbogatejših Rusov, Vladimir Lisin in Oleg Deripaska, sta v zadnjih dneh pozvala k miru.

Profimedia
Ruski milijarder Vladimir Lisin

Vladimir Lisin, ki se s svojim kupom milijard uvršča med pet najbogatejših Rusov, je zaposlenim v ruski jeklarni NLMK, ki ji Lisin predseduje in katere večinski delež si lasti, poslal pismo, v katerem je pozval k mirni in diplomatski rešitvi vojne v Ukrajini. Pismo so na družbenih omrežjih delili zaposleni. V njem je Lisin zapisal, da so smrti v Ukrajini tragedija, ki jo je težko upravičiti.

K miru je, ponovno pozval tudi milijarder Oleg Deripaska, ki ima ukrajinske korenine. Deripaska je sicer ustanovitelj ruskega aluminijskega velikana Rusal. "Mir je treba zagotoviti čimprej," je dejal. "Cel svet bo drugačen po teh dogodkih, drugačna pa bo tudi Rusija."

Že nekaj dni po pričetku ruskega napada na Ukrajino se je oglasil Mikhail Fridman. "Sem poslovnež z odgovornostjo do tisočih mojih zaposlenih v Rusiji in Ukrajini. Prepričan sem, da vojna ne more nikoli biti odgovor. Ta kriza bo uničila življenja in škodila dvem narodom, ki sta bila stoletja in stoletja v bratskih odnosih," je Fridman zapisal v pismu zaposlenim v enem od njegovih podjetij LetterOne.

Ruski podjetniki imajo milijarde, nimajo pa prevelike politične moči

Fridman je v izjavah za medije po objavi pisma pojasnil, da se za neposredno kritiko politik, ki jih izvaja ruski predsednik Vladimir Putin ni odločil iz pragmatičnih razlogov. Časnik Financial Times je takrat poročal, da je Fridman dejal, da bi najhujše posledice njegove kritike Putina nosili njegovi zaposleni.

Ruska finančna elita naj ne bi imela prevelikega vpliva na rusko politično dogajanje. Tako je mogoče kritike vojne v Ukrajini kot tragedije, ne pa direktne krivde Putina, razumeti tudi kot poskus ruskih podjetnikov, da z Zahodom igrajo nekakšno dvojno igro, hkrati pa preprečijo prevelike udarce svojim podjetjem.