Kot v vsaki krizi so tudi v tem primeru najbolj prizadeti najrevnejši in najranljivejši. V globaliziranem svetu se bodo posledice tega konflikta odrazile na vseh celinah, so danes opozorili v Ifadu. Edina rešitev je takojšnja ustavitev konflikta.
Kot so ponazorili, ima to območje Črnega morja pomembno vlogo v svetovnem prehranskem sistemu. Iz Ukrajine gre 40 odstotkov izvoza pšenice in koruze na Bližnji vzhod in v Afriko, ki se že zdaj spopadata z lakoto in kjer bi lahko nadaljnje pomanjkanje hrane ali zvišanje cen povzročilo socialne nemire.
"Sedaj eden od 10 ljudi na svetu nima dovolj hrane, na milijone pa so v revščino in lakoto pahnili ekstremni vremenski pojavi in posledice pandemije covida-19," so spomnili in ocenili, da bo nadaljevanje tega spora "katastrofalno za ves svet", zlasti za tiste, ki se že zdaj soočajo s pomanjkanjem hrane.
V Ifadu so še zapisali, da "s težkim srcem" spremljajo razmere v Ukrajini. "Obžalujemo smrtne žrtve in razseljevanje prebivalstva ter se pridružujemo pozivu generalnega sekretarja ZN, naj se končajo vojaške operacije, vzpostavi mir in zaščitijo človekove pravice," so poudarili.