Olimpijski zlati odličji, ki so ju Sloveniji prinesli skakalke in skakalci, sta za vse ljubitelje športa neprecenljivi. Iz vidika vrednosti te žlahtne kovine pa sta danes vrednejši kot na dan, ko so ju osvojili. Za to se lahko v največji meri zahvalijo Joeju Bidnu in Vladimirju Putinu.
Predsednika Združenih držav Amerike in Ruske federacije namreč zadnje tedne igrata glavno vlogo v ukrajinski televizijski drami, ki jo spremlja ves svet. Kot je že dolgo znano, je zlato dobrina, ki največjo vrednost dobi ravno v težkih časih. Tako je v četrtek, ko so bili pritiski na vzhodu Evrope na vrhuncu, cena zlata presegla 1900 ameriških dolarjev (1672 evrov) na unčo (1 trojska unča je 31,1 grama), kar je rekordna cena zadnjih osem mesecev, zgodovinsko gledano pa se tako nadaljuje obdobje izjemno visokih cen.
Rahel zdrs
Ukrajinska kriza, ki je pognala cene v nebo, je povzročila odboj cen, ki so se v preteklih, manj turbulentnih mesecih nekoliko znižale, pri čemer gre za trend, ki mu sledijo tudi druge žlahtne kovine. V poplavi informacij z ruske strani ukrajinske meje je očitno nekaj miru na borze vnesla novica o umiku nekaterih enot ruske vojske. Četudi je novica dobra za gospodarstvo in ljudi, ga je pospremil manjši padec cen zlata. Aktualne cene pa so še vedno na rekordnih ravneh in so zgodovinsko gledano primerljive samo z obdobjem velike recesije, ko je kolaps nepremičninskega trga in posledično izjemno visoko zadolževanje držav vlagatelje pognalo v dirko za zlatom, ki tradicionalno predstavlja varno naložbo v nasprotju z državnimi valutami, ki so lahko bistveno bolj izpostavljene zunanjim šokom in ravnanjem centralnih bank.
Dolgotrajna investicija
Zlato ima danes trikratno vrednost, kot jo je imelo ob začetku finančne krize leta 2008, in je skoraj za petino dražje kot pred začetkom pandemije, ko je bilo na visoki ravni. V svetu kriptovalut in obljubljenih hitrih zaslužkov ter ravno tako nepredvidljivih padcev zlato nudi dolgotrajno varno naložbo, ki zagotavlja oplemenitenje premoženja za daljše obdobje. Kot je poročal Reuters, analitiki ocenjujejo, da višje trenutno ne bo šlo. Kljub temu gre za izjemno nehvaležno obdobje za napovedovanje prihodnosti. V novem multipolarnem svetu bodo namreč geopolitične zaostritve med ZDA in Rusijo ali Kitajsko očitno stalnica, tu pa je seveda še spremenljivka pandemije, ki bo bolj kot od česarkoli odvisna od virusa.