Združene države, Rusija, Kitajska, Velika Britanija in Francija so se dogovorile, da se bodo izognile širjenju jedrskega orožja in jedrski vojni, v skladu s skupno izjavo, ki jo je v ponedeljek objavil Kremelj.
Pet stalnih članic Varnostnega sveta ZN meni, da je njihova glavna odgovornost izogibanje vojni med jedrskimi silami in zmanjševanje strateških tveganj, pri čemer si prizadevajo z vsemi državami sodelovati pri ustvarjanju varnega okolja. "Izjavljamo, da v jedrski vojni ne more biti zmagovalca in je nikoli ne smemo začeti," piše v izjavi, ki jo je izdala Rusija.
"Ker bi imela uporaba jedrskega orožja daljnosežne posledice, tudi potrjujemo, da mora jedrsko orožje - dokler obstaja - služiti obrambnim namenom, odvračati agresijo in preprečevati vojno," dodajajo.
Zavezanost nadzoru jedrskega orožja
Francija je izdala tudi izjavo, v kateri je poudarila, da je pet sil ponovilo svojo zavezanost nadzoru jedrskega orožja. Izjava je bila sprejeta sredi naraščajočih napetosti med Moskvo in zahodnimi državami zaradi kopičenja ruskih vojaških sil na meji z Ukrajino.
Moskva poudarja, da ima pravico do napotitve vojakov na svoje ozemlje. Prejšnji četrtek je ameriški predsednik Joe Biden svojemu ruskemu kolegu Vladimirju Putinu povedal, da bo napad na Ukrajino povzročil nove sankcije in okrepitev ameriške vojaške prisotnosti v Evropi.
Kitajska je danes sicer napovedala, da bo še naprej posodabljala svoj jedrski arzenal, ter pozvala ZDA in Rusijo, naj zmanjšata svoje zaloge jedrskega orožja. Peking se je oglasil, ko so se svetovne sile zavezale, da bodo preprečile širjenje tovrstnega orožja. Kitajska je danes tudi vzela v bran svojo politiko jedrskega orožja in dejala, da bi morale Rusija in ZDA - daleč največji jedrski sili na svetu - narediti prvi korak k razorožitvi.