ISKANJE POBEGLIH KRIMINALCEV

Pred roko pravice se jih skriva 42 tisoč

Mojca Zemljarič, Štajerski tednik
28. 12. 2021, 16.29
Deli članek:

Slovenska policija z igranimi videoposnetki na družbenih omrežjih opozarja na ubežnike, ki se skrivajo pred roko pravice.

Interpol
Slovenska policija ima v mednarodnih policijskih evidencah razpisano iskanje 169 oseb.

»Pomagajte nam najti najbolj iskane kriminalce v Evropi, naj ne zbežijo pred svojo preteklostjo. Iščemo jih zaradi resnih kriminalnih dejanj, kot so umor, preprodaja prepovedanih drog in trgovina z ljudmi. Te osebe so lahko vsem pred očmi, zato potrebujemo vašo pomoč, da jih najdemo,« se glasi sporočilo varnostnih organov, pripisano ob videoposnetkih z dokaj dramatično vsebino – da je lahko mesar v lokalni mesnici pobegli morilec, farmacevt v majhni lekarni pa nekdanji preprodajalec ali izdelovalec prepovednih drog, ki je zaradi kaznivih dejanj na begu. 

Agencija kazenskega pregona EU (Europol) je na svoji spletni strani izdelala podstran Evropski najbolj iskani ubežniki (Europe's Most Wanted Fugitive), kjer lahko vsaka država objavi dva svoja najbolj iskana ubežnika. Slovenija ima na seznamu 39-letnega Enisa Kočana, ki ga organi pregona iščejo zaradi trgovine s prepovedanimi drogami. Osumljen je transporta dobrih 300 kilogramov heroina v vrednosti pet milijonov evrov. Droga je bila skrita med vrečami lepila za keramiko v ladijskem zabojniku, ki je v Luko Koper prispel spomladi 2018.

Pobeglo Slovenko izsledili v Afriki

Ena izmed uspešno končanih akcij slovenske policije je iskanje 61-letne slovenske državljanke, ki jo je Okrožno sodišče v Ljubljani iskalo od leta 2004. Po 17 letih so jo izsledili v Gani. Ubežnica je deset let ilegalno bivala v Akri, glavnem mestu Gane, pri njenem iskanju je sodeloval tudi Interpol. Ob prihodu v Slovenijo letos jeseni so pravosodni policisti 61-letnico pospremili v zapor. Osumljena je kaznivih dejanj goljufije.

Vsakoletna kampanja na evropski ravni

Po podatkih schengenskega informacijskega sistema je bilo zadnji dan minulega leta na evropski celini (EU in pridružene članice) razpisano iskanje skoraj 42 tisoč oseb, za katere se zahteva prijetje zaradi predaje ali izročitve.

»Evropski varnostni organi vsako leto sprožimo kampanjo za izsleditev najbolj iskanih ubežnikov, imenovano EU Most Wanted, katere namen je, da se v primeru prepoznave anonimno sporoči lokacija iskane osebe in se tako pomaga organom pregona ujeti dolgotrajne ubežnike. Cilj kampanje je pritegniti kar največje število obiskovalcev na spletno stran www.eumostwanted.eu. Izkušnje so pokazale, da se z večjim številom ogledov iskanega ubežnika povečajo možnosti, da lahko nekdo zapolni še zadnji manjkajoči košček sestavljanke, ki bo pripeljala do izsleditve in prijetja iskane osebe. Informacije je mogoče poslati anonimno, prek spletne strani, neposredno nacionalnim preiskovalcem, ki iščejo ubežnika,« so navedli na Generalni policijski upravi (GPU).

Včasih v pomoč denarna nagrada

O metodah iskanja pobeglih so dodali: »Temeljna naloga je raziskava podatkov in evidenc, ki so na voljo. Poleg tega delo vključuje veliko spletnih raziskav, telefonsko delo in tudi zbiranje informacij na terenu od svojcev, delodajalcev do prijateljev ... Od vzpostavitve spletne strani v letu 2016 so bile kampanje EU Most Wanted vsako leto uspešne. Leta 2020 je bilo prijetih skupno 16 ubežnikov, pet od njih po zaslugi kampanje. A ne le zaradi namigov javnosti. Kriminalci se zaradi povečane ozaveščenosti javnosti včasih predajo sami. Skupaj je bilo od leta 2016 do danes prijetih 110 ubežnikov, 41 aretacij je neposredno povezanih z namigi s spletne strani EU Most Wanted.« Nemalokrat pri iskanju ubežnikov pomaga razpisana denarna nagrada. »Denar je lahko povod, da se ljudje bolje posvetijo svojemu delu. Hkrati jih denarna nagrada spodbudi, da so pripravljeni deliti informacijo, ki je v nasprotnem primeru ne bi,« so še pojasnili na GPU.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu