Kriza v BiH

Nekateri v EU bi si želeli spremeniti zakon o zanikanju genocida v Srebrenici

M.M.
22. 12. 2021, 13.00
Posodobljeno: 22. 12. 2021, 13.07
Deli članek:

Visoki uradniki EU si prizadevajo za spremembo zakona o prepovedi zanikanja genocida v Srebrenici, ki ga je sprejel nekdanji visoki predstavnik v BiH Valentin Inzko.

Profimedia
Oliver Varhelyi meni, da je za trenutno krizo odgovoren Inzkov zakon.

Milorad Dodik, srbski član predsedstva BiH, se v zadnjih mesecih sooča z obtožbami, da poskuša razdeliti državo. Njegovo potezo za prenos pristojnosti je obsodila tudi mednarodna skupnost, ki mu očita, da vodi regijo v vojno, a je evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi sklenil, da je za trenutno krizo odgovoren Inzkov zakon.

Na srečanju z delegacijo Evropske unije v Bosni in Hercegovini je podal "iskreno oceno", da je avstrijski diplomat slovenske narodnosti Valentin Inzko, ki je bil od leta 2009 do letos visoki predstavnik mednarodne skupnosti v Bih, "kriv za trenutno politično krizo v državi".

"Čeprav Inzkovih amandmajev z vidika vsebine zakona ni mogoče izpodbijati, je problematično dejstvo, da so bili uvedeni zadnji dan Inzkovega mandata," je na seji 25. novembra dejal Varhelyi.

Profimedia
Nekdanji visoki predstavnik v BiH Valentin Inzko.

Kriza v regiji

Tako imenovana bonska pooblastila iz leta 1997 dajejo uradu visokega predstavnika, zadolženemu za izvajanje Daytonskega mirovnega sporazuma, s katerim je bila končana vojna v Bosni in Hercegovini, pomembna pravna pooblastila. 

Varhelyi je dejal, da verjame, da obstaja izhod iz trenutne krize. Vendar je bil njegov pogoj, da se zakon o vračilu preloži za šest mesecev, da se omogoči čas za pogajanja.

Varhelyi je tudi dejal, da je "delovanje z Inzkovim zakonom ključnega pomena, da Dodik prizna Inzkovega naslednika Christiana Schmidta", ki pravi, da se regija sooča z največjo krizo v četrt stoletja.