Molnupiravir

Obetavno zdravilo, ki je prepolovilo hospitalizacije zaradi covida-19

R.T.
2. 10. 2021, 10.54
Posodobljeno: 2. 10. 2021, 10.58
Deli članek:

Raziskavo so predčasno prekinili, potem ko se je zdravilo izkazalo za učinkovito.

Profimedia
Zdravilo je namenjeno za oralno uporabo.

Podjetje Merck je včeraj oznanilo, da je protivirusno zdravilo v testnem obdobju prepolovilo verjetnost, da bi ljudje, ki so jim ravno diagnosticirali covid-19, potrebovali hospitalizacijo.

Petdnevno jemanje molnupiravirja, ki sta ga razvili podjetji Merck in Ridgeback Biotherapeutics, pa, kot kažejo rezultati, ne vpliva le na potek bolezni, ampak tudi na smrtnost. V skupini, ki je dobila placebo, je bilo hospitaliziranih oziroma je umrlo 53 bolnikov, kar je 14,1 odstotka. V skupini, ki je dobila zdravilo, je bilo hospitaliziranih oziroma je umrlo 28 bolnikov, kar je 7,3 odstotka.

Iz podatkov, ki so na voljo, je razvidno tudi, da v prvih 29 dneh raziskave med zdravljenimi pacienti niso zabeležili smrti; v skupini, ki je dobivala placebo, je v 29 dneh umrlo osem bolnikov.

Pacienti, ki so sodelovali v študiji, so zdravilo prejeli pred pojavom prvih simptomov, imeli pa so tudi vsaj en dejavnik tveganja, ki ga povezujejo s hujšimi poteki bolezni.

Informacije o neželenih stranskih učinkih so zaenkrat skope. Izkusilo jih je 35 odstotkov tistih, ki so dobivali zdravilo, in 40 odstotkov tistih, ki so uživali placebo. Med zdravljenimi jih je bilo 1,3 odstotka takih, ki so zaradi stranskih učinkov nehali jemati zdravilo; v drugi skupini je takih bilo 3,4 odstotka.

Molnupiravir deluje drugače kot druga protivirusna zdravila, in sicer tako, da povzroča »napake« RNA virusa ter zmanjšuje njegovo sposobnost razmnoževanja. Izkušenj s tem mehanizmom primanjkuje. Zaenkrat se zdi malo verjetno, da bo dostopno nosečnicam, sicer pa se je omenjeno zdravilo izkazalo za učinkovito proti variantam gama, delta in mu.

V raziskavi je sodelovalo 90 odstotkov od 1500 prostovoljcev. Zaustavili so jo pa podlagi informacij, zbranih od 762 pacientov, potem ko je to priporočil neodvisen odbor v navezi z ameriško Upravo za hrano in zdravila (FDA). Tovrstni odbori zagotavljajo, da so študije v najboljšem interesu pacientov, in priporočajo, da se jih prekine, če je jasno, da je zdravilo učinkovito.