Kosovo

Vojnih zločinov osumljeni Krasniqi aretiran in prepeljan v Haag

B.K./STA
5. 11. 2020, 10.20
Posodobljeno: 5. 11. 2020, 10.26
Deli članek:

Nekdanjega tiskovnega predstavnika Osvobodilne vojske Kosova (OVK) in bivšega predsednika kosovskega parlamenta Jakupa Krasniqija so po sredini aretaciji v Prištini že prepeljali v pripor v Haagu, so v sredo zvečer sporočili s posebnega sodišča za vojne zločine na Kosovu, ki ima sedež v nizozemskem Haagu.

Reuters
Jakup Krasniqi leta 1998.

S sodišča so tudi sporočili, da so ga aretirali "na podlagi potrjene obtožnice tožilcev posebnega sodišča proti njemu v zvezi z vojnimi zločini in zločini proti človečnosti". Drugih podrobnosti niso podali, niti o tem, kdaj bo stopil pred sodnike.

Krasniqija so v sredo na njegovem domu v predmestju Prištine prijeli močno oboroženi pripadniki policijskih enot Eulexa, ki so njegov dom preiskovali več ur.

69-letni Krasniqi, ki je bil v času konflikta na Kosovu v letih 1998 in 1999 tiskovni predstavnik OVK, je bil med letoma 2007 in 2014 predsednik kosovskega parlamenta, sedaj pa vodi koalicijsko socialdemokratsko stranko Nisma.

Posebno sodišče je Krasniqija zaslišalo julija lani. Točna vsebina obtožnice proti njemu zaenkrat ni znana, saj ta še ni bila objavljena, jo pa kosovski in drugi mediji povezujejo z obtožnico, ki so jo tožilci posebnega sodišča vložili aprila letos proti kosovskemu predsedniku Hashimu Thaciju, a je sodišče uradno še ni potrdilo. Šlo naj bi za odgovornost pri okoli sto umorih v času konflikta na Kosovu.

Na posebnem sodišču za vojne zločine je sicer kot prvi obtoženec septembra pred sodnike stopil nekdanji poveljnik OVK Salih Mustafa, ki je med drugim obtožen umora in mučenja. Vodja poslanske skupine nacionalističnega gibanja Samoopredelitev (Vetevendosje) Rexhep Selimi pa je po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug v sredo sporočil, da je sodišče proti njemu potrdilo obtožnico in da bo zato danes odšel v Haag.

Posebno sodišče so ustanovili leta 2015 za vojne zločine OVK med in po kosovskem konfliktu. Obravnava zločine, ki jih ni preiskovalo Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki je sicer delo končalo decembra 2017. Delovanje sodišča financira EU, je pa del kosovskega pravosodnega sistema. Sedež ima v Haagu, da bi priče zaščitili pred ustrahovanjem v družbi, v kateri mnogi bivši poveljniki OVK še vedno prevladujejo v politiki.

Reuters
Jakup Krasniqi