Letno na Poljskem izvedejo le 2000 legalnih splavov, od tega večino prav zaradi deformacij zarodka. A po ocenah skupin za pravice žensk je dejansko splavov 200.000 na leto, ilegalnih ali pa gredo ženske v tujino.
Na Poljskem že več kot deset dni potekajo največji protesti v državi vse od padca komunizma- v petek se je na ulicah Varšave zbralo več kot 100 tisoč ljudi. Protestniki in protestnice nasprotujejo odločitvi ustavnega sodišča, ki je 22. oktobra presodilo, da je sedanja zakonodaja, ki dovoljuje splav v primeru deformacij zarodka, neskladna z ustavo. Splav bi bil v tem primeru mogoč le še v primeru posilstva ali incesta ter ogroženosti življenja matere.
Poljska desničarska vlada pa se je odločila, da bo izvajanje te sporne odločitve sodišča, ki bi dodatno omejila pravico do splava, odložila, poroča britanski časnik Guardian.
"Poteka razprava in dobro bi si bilo vzeti nekaj časa za dialog in iskanje novega položaja v tej situaciji, ki je težka in povzroča razburjenje," je v torek dejal Michał Dworczyk, vodja kabineta predsednika vlade.
Odločba bi morala biti objavljena včeraj, ker do tega ni prišlo, kot taka še ni začela veljati. "Jasno je, da gre za politično odločitev," je dejala raziskovalka na inštitutu za pravne študije na Poljski akademiji znanosti Anna Wójcik. "Sodbe naj bi bile objavljene brez odlašanja. Odlašanje z objavo je pravni trik," je povedala.
Podpora vladajočim poljskim konservativcem je po skoraj popolni prepovedi splava močno upadla. Kot je pokazala včeraj objavljena javnomnenjska raziskava, je podpora vladajoči stranki Zakon in pravičnost (PiS) padla za skoraj deset odstotnih točk v primerjavi s prejšnjim mesecem,
Poljski premier Mateusz Morawiecki je sicer pozval k dialogu s protestniki in opozicijskimi poslanci, medtem ko je poljski predsednik Andrzej Duda v parlament vložil osnutek zakona o splavu, v skladu s katerim bi bila prekinitev nosečnosti mogoča tudi ob morebitnih smrtonosnih deformacijah zarodka, ne pa tudi v primerih, ko bi pri zarodku ugotovili Downov sindrom. Predlog bo najverjetneje deležen kritik z obeh strani, tako s strani protestnikov kot s strani vladajočih poljskih konservativcev, ki si nadejajo popolne prepovedi splava.