SLovo

Umrl neustrašen novinar in dolgoletni dopisnik z Bližnjega Vzhoda

S.R.
2. 11. 2020, 08.35
Posodobljeno: 2. 11. 2020, 08.35
Deli članek:

V 74. letu starosti se je poslovil brezkompromisni novinar, ki se je v več desetletjih plovbe po novinarskih vodah proslavil tako s kritično mislijo kot pogosto vrhunsko prozo. Umrl je »največji novinar svoje generacije,« je zapisal eden od stanovskih kolegov.

Profimedia
Robert Fisk je več desetletij poročal z Bližnjega Vzhoda.

»Mnogo premlad. Roberta sem imel rad in sem ga spoštoval. Nekega dne, ko sem v južni Libanon prispel z vojne v nekdanji Jugoslaviji, je povohal moj neprebojni jopič (ni bil ljubitelj neprebojnih jopičev) in zatrdil, da vonja slivovico. Odgovoril sem mu, da sem njegove prispevke bral med šolanjem. Počivaj v miru, Fisk,« je ob novici o smrti Roberta Fiska zapisal novinar britanske BBC Jeremy Bowen

Christian Broughton, do prejšnjega tedna urednik, danes pa izvršni direktor britanskega časnika The Independent, za katerega je Fisk zadnja desetletja deloval kot dopisnik z Bližnjega Vzhoda, pa ga je opisal kot »neustrašnega, brezkompromisnega, odločenega ter popolnoma zavezanega k razkrivanju resnice in stvarnosti, ne glede na ceno. Robert Fisk je bil največji novinar svoje generacije,« je dodal. 

Fiska so v bolnišnico St Vincent v Dublinu sprejeli v petek, kjer je malo pozneje umrl. V prezgodnji grob ga je domnevno pognala možganska kap. Fisk se je sicer leta 1946 rodil v britanskem Kentu, a je pozneje prevzel irsko državljanstvo in se preselil na obrobje irske prestolnice. Za poročanje z Bližnjega Zahoda, kar je bilo njegovo delo od sedemdesetih let prejšnjega stoletja naprej, je prejel številne nagrade. V pet desetletij trajajoči karieri je poročal tudi z Balkana in severne Afrike, pri čemer so ga pri časniku The New York Times leta 2005 označili za »najverjetneje najbolj znanega dopisnika v Združenem kraljestvu.« Fisk je bil tudi oster kritik ZDA, Izraela in zunanje politike »Zahoda« na splošno, zaradi česar je bil pogosto deležen kritik. 

Profimedia
Robert Fisk na svojem domu v Bejrutu.

Do leta 1989 je bil zaposlen pri britanskem časniku The Times, a se je po sporu z razvpitim lastnikom in medijskim mogotcem Rupertom Murdochom nato preselil k časniku The Independent, kjer je do svoje smrti deloval kot dopisnik. Več desetletij je živel v libanonski prestolnici Bejrut. Tam je ostal tudi v času srdite državljanske vojne, nevarnem času, ko so na območju ugrabili številne novinarje. Najbolj znan je morda po svojih intervjujih z zloglasnim teroristom Osamo Bin Ladnom, ki ga je sice opisal kot »sramežljivega moškega,« ki pa je »še kako videti kot gorski bojevnik iz legend Mudžahidov.«