Ameriško ministrstvo za pravosodje bo "takoj povečalo število zveznih policistov v Chicagu", je napovedal Trump, ki obljublja, da bo s tem pomagal mestu, ki ga je prizadelo nasilje. Trump bo pripadnike zveznih policijskih enot v tretje največje mesto v ZDA poslal kljub nasprotovanju tamkajšnje županje Lori Lightfoot iz vrst demokratov.
"Napovedujem veliko okrepitev zveznega kazenskega pregona v skupnostih, ki so jih prizadeli nasilni zločini," je dejal Trump v Beli hiši, kjer so bili navzoči tudi generalni državni tožilec William Barr ter direktorja FBI in oddelka za domovinsko varnost. Odločitev je sporočil dan po tem, ko je bilo v Chicagu v streljanju na pogrebu ranjenih 15 ljudi, ob koncu tedna pa v streljanju ubitih 14 ljudi. Skupno je v letošnjem poletju bilo v tem mestu v streljanju ubitih že več kot 60 ljudi.
V Chicago bdo poslali približno 200 agentov, 30 v Albuquerque v Novi Mehiki, 200 pa jih je že v mestu Kansas City v zvezni državi Misuri, je dejal Trump.
Napotitev zvezne policije v Chicago je del operacije LeGend, ki se je začela v mestu Kansas City. Poimenovali so jo po štiriletnem dečku LeGendu Taliferru, ki je bil ustreljen v tem mestu.
Kot poudarja ameriško ministrstvo za pravosodje, bodo zvezne enote priskočile na pomoč lokalni policiji pri spopadanju z naglim porastom nasilnih zločinov.
V številnih ameriških mestih so po smrti neoboroženega temnopoltega Georgea Floyda 25. maja med policijsko aretacijo v Minneapolisu izbruhnile demonstracije proti policijskemu nasilju in sistemskemu rasizmu, ki jih je ponekod spremljalo nasilje.
Trump je že prej dnevi zagrozil, da bo poslal pripadnike zvezne policije v Chicago, Philadelphio, New York, Detroit, Baltimore in Oakland v Kaliforniji, da bi pomagali lokalnim oblastem pri spopadanju z nasilnim kriminalom, ki se je okrepil v zadnjih tednih.