Letalonosilka

Na plovilu, ki z zunanjim svetov ni imelo stikov od 15. marca, potrdili 50 okužb s koronavirusom

J.P./STA
10. 4. 2020, 17.01
Posodobljeno: 10. 4. 2020, 17.08
Deli članek:

Na francoski letalonosilki Charles de Gaulle so potrdili 50 primerov okužbe z novim koronavirusom. Letalonosilka, ki je bila na misiji v Sredozemlju in Atlantskem oceanu, je že na poti v Francijo v Toulon, kamor naj bi prispela v nekaj dneh.

Profimedia
V ospredju ameriška letalonosilka Dwight D. Eisenhower, ob njej francoska Charles de Gaulle

40 primerov suma okužbe so ugotovili v sredo. Obrambno ministrstvo je na letalonosilko, ki je prekinila misijo, takoj poslala zdravstveno ekipo, ki je izvedla 66 testov, na podlagi katerih so potrdili skupno 50 okužb.

Tri okužene mornarje so v četrtek preventivno s helikopterjem odpeljali v bolnišnico v Toulonu. Okuženi mornarji na letalonosilki pa so v izolaciji, zanje skrbi zdravstvena ekipa. Dodali so, da na letalonosilki, ki ima okoli 2000-člansko posadko, med okuženimi mornarji niso ugotovili poslabšanja zdravstvenega stanja.

Profimedia
Tri okužene mornarje so v četrtek preventivno s helikopterjem odpeljali v bolnišnico v Toulonu.

Še vedno ni znan izvor okužbe. Letalonosilka, ki je trenutno na Portugalskem, z zunanjim svetom ni imela stikov od 15. marca.

Letalonosilka je iz Francije izplula 21. januarja in je bila v Sredozemskem morju več tednov v okviru mednarodne operacije Neomajna odločenost v Iraku in Siriji. Sedaj je že nekaj tednov v Atlantskem oceanu. V kabinetu ministrice za obrambo Florence Parly so zatrdili, da predčasni odpoklic letalonosilke ne predstavlja strateškega ali operativnega problema, saj bi misijo zaključila 23. aprila.