"Ne smemo se v to vmešavati," je poudaril Cerar po zasedanju zunanjih ministrov EU v Luksemburgu.
Cerar je najprej izpostavil zavedanje, da je s slovenskega vidika zadeva precej čustvena. Vsi se še spomnimo časa, ko so Katalonci navdušeno podpirali naš proces osamosvojitve, zato se Slovenke in Slovenci, tudi nekateri politiki, na to zadevo odzivajo z izrazom hvaležnosti, je dejal.
A ključno je po ministrovih besedah stališče, ki ga moramo zavzeti kot država, pri čemer je treba ravnati odgovorno, ob upoštevanju vseh dejstev. Španija je demokratična, pravna država in članica EU, ki zagotavlja vsem svojim državljanom temeljne človekove pravice, je poudaril.
Primer Katalonije tako po Cerarjevih navedbah nikakor ni primerljiv s slovenskim primerom, saj je Slovenija v letih 1990 in 1991 stremela k temu, da bi sploh postala demokracija in članica EU. "Primerjava med tema dvema procesoma ni na mestu, čeprav ljudje to včasih čustveno primerjajo, kar je razumljivo," je menil.
Ob tem je ocenil, da se bodo katalonski voditelji na odločitev zelo verjetno pritožili. "Počakati je treba na dokončen razplet dogodkov, hkrati pa moramo spoštovati suverenost Španije, suverenost njenega notranjega pravnega reda, tako kot to spoštujejo drugi, ko gre za Slovenijo. Se pravi, ne smemo se v to vmešavati," je poudaril minister. "Španija je suverena, enotna država. Tako določa njena ustava in to stališče moramo spoštovati," je še dodal.
Špansko vrhovno sodišče je danes devetim od 12 katalonskih voditeljev, ki jim je sodilo zaradi njihove vloge v poskusu odcepitve Katalonije od Španije, dosodilo med devet in 13 let zapora. Obsojeni so vstajništva in zlorabe javnih sredstev.