Britanske poslance naj bi popoldne nagovoril Johnson, ki se je predčasno vrnil iz New Yorka. Še pred Johnsonom je parlament nagovoril državni pravobranilec Geoffrey Cox, ki je odločitev vrhovnega sodišča označil za "sodniško zakonodajo". Po njegovih besedah bodo odslej sodniki nadzorovali, ali je dolžina prekinitve dela parlamenta, ki je sicer v Veliki Britaniji nekaj običajnega, sprejemljiva.
Cox je sicer dejal, da spoštuje sodbo. "Sprejemam, da smo izgubili. Motili smo se glede odločitve vrhovnega sodišča," je poudaril.
Premier je v prvem odzivu na odločitev sodišča v torek zatrdil, da bo vlada spoštovala razsodbo sodišča, čeprav se sam z njo ne strinja. Ob tem je ponovil odločenost, da bo Velika Britanija izstopila iz EU 31. oktobra.
Pozivi k odstopu
Pričakovati je, da se bodo v parlamentu danes nadaljevali pozivi k odstopu Johnsona, ki so se začeli že kmalu po odločitvi vrhovnega sodišča. Johnson se je zaradi odločitve sodišča, ki je zanj hud poraz, predčasno vrnil iz New Yorka, kjer je bil na zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov. Laburisti pa so skrajšali svoje letno zasedanje v Brightonu.
Johnson je začasen suspenz parlamenta predlagal konec avgusta, češ da ga potrebuje za predstavitev programa dela nove vlade, kraljica Elizabeta II. pa ga je odobrila. Prekinitev se je začela 10. septembra in naj bi trajala do 14. oktobra. A sodišče je v torek razsodilo, da je bila odločitev premierja o prekinitvi dela parlamenta pred rokom za brexit nezakonita in zato neveljavna, parlament pa ni suspendiran.
Poslanci, ki nasprotujejo izstopu države iz EU brez dogovora, premierja obtožujejo, da je bil namen prekinitve dela parlamenta predvsem zajeziti njihova prizadevanja, da bi tak izstop preprečili.