Odgovornost za napad, ki je prizadel proizvodnjo nafte Saudove Arabije in dvignil svetovne cene, so prevzeli hutijski uporniki v Jemnu, ameriški državni sekretar Mike Pompeo pa je nemudoma obtožil Iran.
Esper tega ni storil, ampak je tvitnil, da ameriška vojska sodeluje s partnerji, da se odzove na ta napad, kakršnega še ni bilo, in da brani na pravilih temelječi mednarodni red, ki ga spodkopava Iran.
Koalicija sunitskih držav, ki že nekaj let bombardira šiitske Hutije v Jemnu, je pred tem sporočila, da je bilo orožje uporabljeno v napadu na savdske naftne objekte izdelano v Iranu. To ni smelo biti presenečenje, saj šiitski Iran oskrbuje svoje Hutijske zaveznike v Jemnu tako, kot ZDA z orožjem in opremo zalagajo koalicijo, ki podpirajo jemenske vladne sile.
Tiskovni predstavnik koalicije Turki al Maliki je novinarjem v Rijadu povedal, da je bilo orožje izdelano v Iranu, preiskava pa poteka. Hutijci so priznali, da so za napad uporabili deset brezpilotnih letal.
Iranski predsednik Hasan Rohani pa je na novinarski konferenci v Ankari ob ruskem predsedniku Vladimirju Putinu in turškem predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu dejal, da je bil napad izveden v samoobrambi. Saudova Arabija pač bombardira Hutije brez premora.
"Jemensko ljudstvo je bilo prisiljeno v odgovor in se le brani," je dejal Rohani, Putin pa je izkoristil priložnost in Saudovi Arabiji ponudil v prodajo protiraketni sistem.
Ameriški uradniki medtem zalagajo svoje medije z informacijami na podlagi dobro obveščenih neimenovanih virov, ki mečejo krivdo na Iran. Imeli naj bi satelitske posnetke napadov, ki naj bi kazali, da so brezpilotna letala in vodeni izstrelki prišli s severa ali severozahoda, ne pa z juga kjer leži Jemen.