Znotraj samega evropskega kontinenta obstaja znatna razlika v pričakovani življenjski dobi, ki je bolj ali manj v skladu z nekdanjo Železno zaveso med zahodnim kapitalističnim blokom in vzhodnim komunističnim. Po podatkih Eruostata je med najkrajšo in najdaljšo pričakovano življenjsko dobo več kot deset let razlike. Najdlje živijo španski državljani iz Madrida, ki v povprečju dočakajo kar 85 let, medtem ko je pri Bolgarih iz pokrajine Severozapaden povprečna življenjska doba 73 let.
Slovenci nad povprečjem
Slovenci smo izjema, saj smo kot vzhodnoevropska država na zgornji polovici omenjene tabele. Povprečen Slovenec oziroma Slovenka dočaka dobrih 81 let. Podobne števke so značilne tudi za Avstrijce. Kot piše Index pa je ta številka za sosede Hrvate nižja. Ti v povprečju živijo več kot tri leta manj kot Slovenci. Dlje od slovenskih državljanov živijo Francozi s povprečno življenjsko dobo 82,7 let, medtem ko pri Britancih beležijo podobne podatke kot pri Slovencih. Na drugi strani Madžari živijo zgolj 76 let, Črnogorci 76,6 let in Srbi samo 75,6 let.
Razlike so kljub temu najbolj jasne, ko pogledamo Eurostatov zemljevid. Temno obarvane regije označujejo daljšo življenjsko dobo, medtem ko svetlejše obarvana področja označujejo ravno obratno.