OECD

Ali Hrvaško res ovira samo Slovenija?

J.P./STA
8. 3. 2019, 11.00
Posodobljeno: 8. 3. 2019, 11.05
Deli članek:

Poleg Slovenije tudi ZDA nasprotujejo članstvu Hrvaške v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), danes poroča hrvaški časnik Jutarnji list.

Profimedia
Hrvaški minister za gospodarstvo Darko Horvat je poudaril, da samo Slovenija ovira vstop Hrvaške v OECD.

Kot dodaja, so na hrvaškem zunanjem ministrstvu pojasnili, da ZDA nasprotujejo širitvi OECD, dokler organizacija ne bo zagotovila možnosti za sprejem novih članic.

Samo Slovenijo

Hrvaški minister za gospodarstvo Darko Horvat se je pred začetkom današnje seje vlade odzval na poročanje Jutarnjega lista in poudaril, da samo Slovenija ovira vstop Hrvaške v OECD. Napovedal je, da se bosta kmalu na to temo srečala s slovenskim kolegom Zdravkom Počivalškom, in da pričakuje, da bodo do konca leta odpravili slovensko blokado.

Horvat je tudi potrdil, da se bo kmalu srečal z veleposlanikom ZDA na Hrvaškem W. Robertom Kohorstom, s katerim bo govoril o podpori Washingtona na hrvaški poti v OECD.

Madžarska je konec lanskega leta umaknila svojo blokado vstopa Hrvaške v OECD.

Določene zamere

Veleposlaništvo ZDA v Zagrebu je na vprašanje Jutarnjega lista o nasprotovanju vstopa Hrvaške v OECD diplomatsko odgovorilo, da je za članstvo katere od držav potrebno soglasje vseh 36 držav članic organizacije. Kot sklepa zagrebški časnik, že dejstvo, da niso zanikali trditev, da blokirajo vstop Hrvaške, kaže na določene zamere Hrvaški med vstopanjem v OECD.

Na sedežu hrvaškega zunanjega ministrstva so za časnik povedali, da ne obstaja noben spor med ZDA in Hrvaško, temveč da ima Washington pomisleke glede nadaljnje širitve OECD. Poleg Hrvaške so pred vrati kluba najrazvitejših držav tudi Bolgarija, Romunija, Peru, Argentina in Brazilija.

"ZDA načeloma ne nasprotujejo širitvi OECD na nove članice, a menijo, da v organizaciji še niso vzpostavljene zadostne zmogljivosti, da bi lahko sprejeli toliko držav," je odgovorila hrvaška diplomacija. Pojasnili so, da ZDA zahtevajo od sekretariata OECD in vseh 36 članic, naj pred širitvijo izvedejo določene reforme, da bi vzpostavili pogoje za boljše delovanje organizacije.

"Torej, ZDA ne blokirajo vstopa Hrvaške, ki sodeluje v delovanju nekaj odborov in se pripravlja na širitev, ko bo za to dobila zeleno luč," so še dejali na hrvaškem zunanjem ministrstvu.

Konkretne pripombe

Časnik navaja, da so razlogi za ameriško zaviranje Hrvaške lahko zapisani v sporočilu State Departmenta za leto 2016. Navaja, da so ZDA imele "konkretne pripombe", ko gre za nerešeno vprašanju vrnitve med in po drugi svetovni vojni nacionaliziranega premoženja judovskim organizacijam na Hrvaškem, kot tudi zaradi navedb o zanikanju holokavsta ter diskriminaciji Srbov in Romov. Omenjali so tudi kršitve pravic žensk, otrok in pripadnikov skupnosti LGBT.

Med drugim spominja, da so ZDA očitale Hrvaški tudi slabosti pravosodja in korupcijo ter težave v medijskem prostoru, kot je netransparentno lastništvo v lokalnih medijih.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov