Predsednik ZDA Donald Trump si je znova privoščil napade na sodno vejo oblasti, tokrat zaradi sodne blokade njegovega izvršnega ukaza o odvzemu pravice do azila nezakonitim priseljencem.
John Roberts je Trumpa ošvrknil kar s posebno izjavo, kar je za ameriške razmere zelo nenavadno, a po drugi strani si noben predsednik pred Trumpom ni privoščil toliko tako odkritih napadov na sodnike. Začel je že med predsedniško kampanjo in z napadi na vsako sodno odločitev, s katero se ni strinjal, nadaljeval tudi kot predsednik.
"Nimamo Obamovih sodnikov ali Trumpovih sodnikov, Bushevih sodnikov ali Clintonovih sodnikov. Imamo izjemno skupino predanih sodnikov, ki delajo vse, kar morejo, da delijo enako pravico vsem, ki se znajdejo pred njimi. To neodvisno sodstvo je nekaj, za kar moramo biti vsi hvaležni," je sporočil Roberts, ki ga je na položaj imenoval republikanski predsednik George Bush mlajši.
Trump je sodnika iz San Francisca Jona Tigarja, ki je blokiral njegov izvršni ukaz, imenoval za "Obamovega sodnika". Skupaj s svojimi podporniki je tudi sprožil val napadov lažnega ogorčenja, da mu sodniki v San Franciscu niso naklonjeni.
Trump ima sicer dovolj izkušen s tožbami, da ve, kako te zadeve potekajo. Tisti, ki vlagajo tožbe v ZDA, pač gredo tja, kjer menijo, da bo več možnosti, da jim žreb dodeli naklonjenega sodnika.
Konservativni tožniki se zato zatekajo na zvezna sodišča po konservativnih okrožjih na primer Alabame, liberalni tožniki pa na primer v San Francisco. Trumpov ukaz bo kasneje najverjetneje padel tudi na liberalnem prizivnem sodišču San Francisca, na koncu pa bo morda potrjen na vrhovnem sodišču, kjer so konservativni sodniki v večini. Slednje mu je navsezadnje potrdilo prepoved vstopa v ZDA državljanom določenih muslimanskih držav.