"Če bomo ocenili, da nič več ne varuje naših nacionalnih interesov, bomo odstopili," je ajatola Ali Hamenej povedal glede sporazuma, sklenjenega leta 2015 s svetovnimi velesilami.
V Evropo ne polagajo preveč upanja
Zavzel se je za nadaljevanje pogovorov z Evropsko unijo, ki si kljub odstopu ZDA prizadeva za ohranitev sporazuma. Vendar pa Iran po njegovih besedah ne sme "polagati preveč upanja v Evropejce na področjih, kot sta sporazum in gospodarstvo". "Njihove obljube moramo ocenjevati z dvomom," je poudaril in ponovil, da se Teheran ne bo znova pogajal z ameriško administracijo o novem sporazumu.
- "Iran je deležen najstrožjega jedrskega preverjanja na svetu"
- Guterres: Če Trump prekliče sporazum, lahko sledi vojna
- Medsebojno obstreljevanje Izraela in Irana - kaj se dogaja?
V teh dneh sicer na Meddržavnem sodišču v Haagu (ICJ) poteka ustna obravnava v primeru tožbe Irana proti ZDA. Teheran zahteva odpravo sankcij, Washington pa trdi, da sodišče ni pristojno za to.
Ameriški predsednik Donald Trump je v maja letos ZDA umaknil iz mednarodnega jedrskega sporazuma z Iranom in proti državi uvedel sankcije. Strokovnjaki in neameriški diplomati se sicer strinjajo, da je sporazum bil dober, da je Iranu onemogočal razvoj jedrskega programa in da ga je iranska administracija spoštovala. To potrjujejo tudi poročila nadzornikov v državi.