Koroški Slovenci so nad izidom deželnozborskih volitev na avstrijskem Koroškem, na katerih so glede na rezultate vzporednih volitev z visoko podporo slavili socialdemokrati (SPÖ), presenečeni, a večinoma zadovoljni. Vstop v deželni zbor je od koroških Slovencev po trenutnih rezultatih uspel Ani Blatnik (SPÖ).
Na današnjih deželnozborskih volitvah na avstrijskem Koroškem so glede na začasne rezultate slavili socialdemokrati s 47,7 odstotka podpore. Na drugo mesto so se z 23,38 odstotka podpore uvrstili svobodnjaki. Tretja je ljudska stranka s 15,35 odstotka. Vstop v deželni zbor je uspel stranki Team Koroška, Zeleni in Neos pa so ostali zunaj.
Tokratne deželnozborske volitve na južnem Koroškem so bile prve volitve po odpravi t. i. proporca. Letos bodo po volitvah sledila koalicijska pogajanja, ki jih bodo narekovali rezultati volitev. Za 36 mest v deželnem zboru se je sicer potegovalo deset strank.
Kot je za avstrijsko radiotelevizijo ORF dejala Blatnikova, je ob rezultatu ostala brez besed. "Volivci so izvolili pot spoštovanja, pozitivnega sožitja in vzdušja, predvsem pa pot skupnega delovanja. To je za Koroško, Avstrijo ter vso Evropo in svet nekaj zelo pomembnega," je dejala.
Visoko rast podpore socialdemokratom - povečali so jo za deset odstotnih točk - med drugim pripisuje dosedanjemu delu glavarja Petra Kaiserja (SPÖ), ki je deloval tudi v prid slovenski manjšini. "Poleg tega je slovenščina prvič doslej zapisana v ustavi. To so premiki, ki se morajo nadaljevati," je prepričana Blatnikova.
Za vstop v deželni zbor se je potegoval tudi Gabriel Hribar, ki je kandidiral na skupni listi Neos/Moja južna Koroška, a ni bil uspešen. Kot je povedal za STA, ga je volilni izid presenetil. "V predvolilnem boju se je že nekaj časa kazal velik strah pred ponovno modro-črno ali modro deželno vlado na Koroškem, zato je veliko volivcev v deželnozborskih volitvah videlo volitve deželnega glavarja," je dejal.
Podpredsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) Nanti Olip je rezultat ocenil kot izreden uspeh za SPÖ. Menil je, da jim ga je uspelo doseči tudi na račun nizke podpore manjšim strankam. To po njegovih besedah lahko pomeni, da se vračamo v politični sistem 80. let minulega stoletja.
"Zna se zgoditi, da bodo zastopane samo še tri stranke, manjše stranke pa ne bodo imele možnosti konkurirati proti velikim," je dejal. Poudaril pa je, da to nikakor ne pomeni absolutne potrditve Kaiserjevega preteklega dela.
Tudi predsednik Zveze slovenskih organizacij (ZSO) Marjan Sturm je nad izidom presenečen. Kot je dejal, je rast podpore SPÖ pričakoval, vendar ne tolikšne. Izvolitev Blatnikove je označil za pozitiven znak. Tudi sicer je z rezultatom zelo zadovoljen, saj po njegovih ocenah kaže na to, da avstrijska Koroška postaja "normalna dežela, ki jo vodi umirjen politik s kulturnim dialogom".
Predsednik Skupnosti koroških Slovencev in Slovenk (SKS) Bernard Sadovnik je rezultat označil za razveseljivega. "Je pa izpad Zelenih za slovensko narodno skupnost negativen, saj bi koalicija socialdemokratov in Zelenih zagotavljala kontinuiteto pri manjšinskem vprašanju," je ocenil. Pričakuje sicer, da se bo sodelovanje kljub temu še naprej krepilo.