O tem smo se pogovarjali s Kristijanom Verbičem, predsednikom Vseslovenskega združenja malih delničarjev (VZMD).
Kot opozarja, Jazbec ni edini, ki odhaja na dobro plačano delovno mesto v tujino, potem ko so izvedli sporno sanacijo bank, ki jo je narekovala EK oziroma njeni funkcionarji.
INCESTUOZNI ODNOS
Funkcionarji in finančni sektor so znotraj EU vse bolj prepleteni. Vse to preprečuje, da bi znotraj EU prišlo do zamejitve škodljivih praks (odtekanja denarja v davčne oaze, večje transparentnosti poslovanja, sankcioniranja kršitev zakonodaje ...).
V čigavem interesu
Elektronska pošta, ki so jo v preteklosti razkrili mediji, dokazuje, da so uslužbenci na finančnem ministrstvu v času reševanja bank sledili ukazom nižjih uradnikov v EU. Na podlagi njihovih zahtev je banka pod vodstvom guvernerja Jazbeca opravila revizijo ob izrecni izključitvi mednarodnih standardov. Rezultat tega so bili po mnenju številnih ekonomistov (Mencingerja, Arharja, Gasparija ...) preplačane banke in izbris podrejenih delničarjev. Jazbec pa je na vse mogoče načine preprečeval razkritje metod, ki so pripeljale do teh postopkov. Zaradi vsega dogajanja se je znašel tudi v predkazenskih postopkih, ki so jih sprožili v VZMD.
Kljub temu pa se mu očitno na podlagi predloga Evropske komisije obeta dobro plačan položaj v enem od osrednjih organov bančne unije. Kot pravi Verbič, jih pri tem čudi, da ima EU tako nizke standarde na tem področju. Izpostavil je, da so o Jazbečevih spornih praksah obvestili pristojni odbor znotraj EU, ki je kljub temu podal pozitivno mnenje k njegovemu glasovanju. »Potrdili so ga tudi na plenarni seji, vprašanje pa je, ali ga bo na svetu podprl tudi slovenski minister,« je dejal Verbič.
Nekateri posamezniki iz časa sporne sanacije bank, ki so očitno oškodovale slovenske državljane, so dobili dobro plačane zaposlitve v tujini.
Incesten odnos
Odnos med finančnim kapitalom in funkcionarji je po njegovem mnenju incesten. Opozoril je, da je predsednik Evropske centralne banke Mario Draghi pred prihodom na to funkcijo kot podpredsednik in izvršni direktor služboval v banki Goldman Sachs. Tam je bil zaposlen prav v času, ko je ta grški vladi svetovala, kako naj zaobide evropska finančna pravila. Pisali smo že o tem, da tam zdaj službuje prav prejšnji predsednik EK Jose Manuel Barroso.
Nenavadna prodaja
Pri tem je Verbič opozoril na prodajo NKBM, v katero smo pred tem vložili 870 milijonov evrov: »Leta 2015 je izkazovala 623 milijonov evrov celotnega kapitala. Za zgolj 250 milijonov evrov sta jo kupila Ameriški sklad Apollo ter Evropska banka za obnovo in razvoj, še isti teden pa je lastnik banke postala družba Biser Bidco, poštni predal iz Luksemburga, z le 20.000 evri kapitala in nič zaposlenimi.« Opozori je, da je solastnik Apolla prav Goldman Sachs. »Nemogoče, da gre pri vsem skupaj za naključja,« je prepričan Verbič, ki je dodal: »Tudi sami smo želeli biti med kupci NKBM, a so nas zavrnili, ker naj naj ne bi mogli več biti dodatno sprejeti kot kupci. Banko so tako prodali po trikrat prenizki ceni.«
Dobički v tujino
Opozoril je tudi na to, da so si takoj po nakupu začeli izplačevati celoletne dobičke: »Že dva meseca po nakupu kar 17 milijonov evrov, ki so bili kot dobiček v celoti ustvarjeni leto prej, ko je bila lastnica NKBM še država, in leto zatem še 30 milijonov evrov, NKBM pa od takrat davek na dobiček plačuje po enoodstotni stopnji v Luksemburgu, medtem ko se lahko Slovenija za svoj 19-odstotni davek na dohodek pravnih oseb obriše pod nosom,« je pojasnil Verbič.
Tudi drugim dobre službe
Kot je dejal, Jazbec ni edini, ki je dobil dobro plačano funkcijo v tujini. »Mitja Mavko, ki je bil pomembno vpleten v pripravo razlastitvene zakonodaje, je za nagrado postal svetovalec direktorja EBRD v Londonu, njegova sodelavka Katja Špur pa je takrat postala svetovalka direktorja v Medameriški razvojni banki v Washingtonu. Med bolj izpostavljenimi kolaboranti se je nekoliko zalomilo le Alenki Bratušek, ki so ji načrte prekrižali evropski poslanci,« je dejal Verbič in za konec dodal: »Z zaskrbljenostjo lahko gledamo na incestno prepletenost državnih in evropskih funkcionarjev s finančno industrijo.«